Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wygrała w sądzie z TVN
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 11 lipca nie zgodził się ze stanowiskiem TVN, jakoby wezwanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie TVN Style było bezzasadne. Regulator do niedawna zwlekał z przedłużeniem koncesji dla stacji. Jak twierdzi KRRiT, jednym z powodów było nierealizowanie zapisów dotychczasowej koncesji.
Wyrok WSA to pokłosie trwającego 11 miesięcy procesu przedłużenia koncesji dla TVN Style. KRRiT przeprowadziła monitoring stacji. W dotychczasowej koncesji zadeklarowała ona 15-procentowe udziały filmów dokumentalnych i audycji publicystycznych, a według regulatora wyniosły one odpowiednio o 3,7 i 4,7 procent mniej.
- Przewodniczący KRRiT wezwał TVN S.A. do przestrzegania zawartych w koncesji programu TVN Style warunków programowych. Deklaracje programowe – jako stanowiące część koncesji z woli samej spółki – są dla niej wiążące, a spółka nigdy nie kwestionowała koncesji w tym zakresie, choć miała taką możliwość - poinformowała KRRiT.
„Skarga TVN bezzasadna”
W wezwaniu przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zauważył, że w kontrolowanym okresie (6-12 listopada 2023) TVN Style nie realizował obowiązków zapisanych w koncesji. - Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może wezwać nadawcę do zaniechania działań w zakresie dostarczania usług medialnych jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub warunki koncesji. W związku z powyższym wzywam Nadawcę, na podstawie ww. art. 10 ust. 3 ustawy, do natychmiastowego zaniechania działań polegających na naruszaniu pkt I ppkt a) koncesji 236/K/2013-T oraz do dostosowania programu „TVN Style” do warunków programowych zapisanych w koncesji - napisał Świrski. Przypomniał, że nadawca może wystąpić do KRRiT o zmianę warunków koncesji.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Wezwanie zostało zaskarżone do sądu przez TVN. - Sąd podzielił stanowisko Przewodniczącego KRRiT stwierdzając, że treść deklaracji programowych jest jasna, a jako część koncesji deklaracje te są wiążące dla spółki, która nie może wycofywać się z własnych deklaracji. Tym samym skarga TVN S.A. jest bezzasadna i podlega oddaleniu - poinformowała w piątek KRRiT.
Blokowanie koncesji dla nadawców prywatnych to jeden z zarzutów obozu rządzącego wobec przewodniczącego KRRiT. Politycy koalicji chcą, żeby Maciej Świrski został postawiony przed Trybunałem Stanu. W piątek KRRiT wysłała do mediów informacje o wyroku WSA, co ma przeczyć tezie o blokowaniu koncesji. TVN na razie nie odniósł się do decyzji sądu.
Problemy koncesyjne stacji TVN
TVN Warner Bros. Discovery złożył wniosek o przedłużenie koncesji dla TVN Style w lipcu 2023 roku (wygasała 28 lipca 2024 roku). Regulator długo zwlekał z podjęciem decyzji. W maju KRRiT podała w komunikacie, że „zdaniem przewodniczącego przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”. Zapowiedziano szczegółową analizę struktury kapitałowej spółki.
Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji KRRiT może udzielić koncesji podmiotowi, który ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Discovery Benelux B.V., który ma siedzibę w Amsterdamie, ale firma należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery. Z tego powodu KRRiT poprzedniej i obecnej kadencji długo zwlekała z przedłużeniem koncesji dla TVN24, TVN7, HGTV i ostatnio TVN Style. Koncesję stacji dla kobiet przedłużono w połowie czerwca. Apelowali o to m.in. operatorzy płatnej telewizji, którzy obawiali się licznych odejść klientów po usunięciu stacji (TVN Style jest przeważnie kanałem gwarantowanym).
W kwietniu 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że w kwestii przedłużenia koncesji TVN24 doszło do bezczynności organu i rażącego naruszenia prawa. Zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz strony skarżącej 597 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Dołącz do dyskusji: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wygrała w sądzie z TVN