SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyjeżdżając na wakacje od biur podróży wolimy samoorganizację

Niemal połowa Polaków wyjeżdżających na dłuższy letni urlop wybiera samodzielnie zorganizowany wypoczynek. Z pomocą biur turystycznych regularnie i często podróżuje tylko 20 proc. z nas. Większość klientów biur podróży przed zakupem wycieczki sprawdza wiarygodność touroperatorów - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

6 proc. badanych korzysta z biur podróży zawsze, a 14 proc. organizuje z nimi większość wakacji. Sporadycznie po pomoc touroperatorów sięga 30 proc. Odpowiedzi udzielały osoby, które w zeszłym roku wyjechały na dłuższy letni urlop. Mogło sobie na to wówczas pozwolić 59 proc. respondentów (w wieku od 25 do 60 roku życia - taki był zakres wiekowy ankietowanych).

Wyniki te pokrywają się z danymi pokazanymi przez GUS. W badaniu na temat dochodów i warunków życia Polaków, 39,5 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało w 2015 r., że nie stać ich na przynajmniej jeden tydzień wakacji raz w roku.

Kto najczęściej korzysta z biura podróży? Mężczyzna z wyższym wykształceniem w wieku co najmniej 45 lat, zarabiający od 5 tys. zł na rękę, z adresem w miejscowości liczącej co najmniej 25 tys. mieszkańców. Na popularność usług biur podróży wpływają głównie wykształcenie, zarobki oraz wiek potencjalnych urlopowiczów. 45-60 latkowie zdecydowanie najczęściej podróżują z touroperatorami: regularnie lub często z ich usług korzysta 23 proc. badanych w tej grupie wiekowej wobec przeciętnych wskazań 20 proc. Dla wyboru z biurem czy bez, nie ma natomiast znaczenia fakt posiadania dzieci.

Kto nie korzysta z touroperatorów? W zdecydowanej większości na samodzielną organizację letniego wypoczynku zdają się ankietowani z gospodarstw, w których domownicy nie zarabiają więcej niż 2 tys. zł na rękę. Odsetek omijających biura podróży wynosi tu 62 proc. wobec średniej 47 proc. Podobnie jest w grupie osób z wykształceniem niższym i zawodowym, gdzie 61 proc. ankietowanych przygotowuje wyjazd własnymi siłami. Chętniej według swojego planu spędzają też wakacje osoby w wieku 25-34 lata (53 proc.), niż osoby w przedziale wiekowym 45-60 lat (42 proc.).

mężczyźni bardziej skłaniają się ku pomocy biur podróży, a kobiety są bardziej skore do samodzielnie przygotowanego wyjazdu (50 proc. wskazań wobec 43 proc. odpowiedzi mężczyzn).

Wśród powodów nie korzystania z usług biur podróży, poza niewystarczającymi finansami i indywidualnym scenariuszem na wakacje, może być również obawa o rzetelność touroperatora. Z tego powodu blisko 60 proc. kupujących wyjazdy w biurach podróży dokładnie sprawdza informacje na ich temat, podczas gdy w ogóle nie robi tego 9 proc. Częściej mniejszą ostrożnością wykazują się mężczyźni (13 proc.) oraz osoby z niższym wykształceniem.

Najbardziej popularnym narzędziem do sprawdzania biura podróży pozostaje internet: dla 77 proc. ankietowanych to najważniejsze źródło informacji. Równie chętnie korzystają z niego kobiety i mężczyźni. Prawie połowa szuka informacji o biurze u rodziny i znajomych.

Badanie "Wyjazdy Polaków" zostało przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinie na zlecenie BIG InfoMonito i BIK, w dniach 7-13 kwietnia 2016 r., techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview), na panelu internetowym będącym własnością ARC (epanel.pl), na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 25 do 60 roku życia, N= 802.

Dołącz do dyskusji: Wyjeżdżając na wakacje od biur podróży wolimy samoorganizację

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Artur
Nie ma w tym nic zaskakującego. Biura podróży upadają albo zawyżają cenę. Wolę sobie wszystko sam poukładać, a przy okazji dostać dobrą cenę za nocleg np. przez bookapart.com czy booking.com.
odpowiedź