Jak mocno rosną ceny? Podano nowe dane o inflacji
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Zdecydowanie najmocniej we wrześniu 2024 roku poszły w górę ceny nośników energii - o 11,4 proc. rok do roku i o 0,2 proc. w porównaniu do sierpnia br. Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 4,7 proc. r/r i o 0,2 proc. m/m, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmalały o równe 2 proc. r/r i o 3,4 proc. m/m.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 4,9 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm.
Ekonomiści o danych nt. inflacji we wrześniu 2024 r.
- Ten skok to w dużym stopniu efekt historii z września 2023 – m. in. spadających wtedy cen żywności i wprowadzenia darmowych leków. Do końca roku inflacja będzie wg nas oscylować w okolicy 5% r/r. - skomentowali na platformie X ekonomiści z PKO BP.
- Wyższe wyniki w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii. Ceny paliw maleją – względem sierpnia spadły o 3,4%m/m. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła z 3,7 do 4,4% r/r. - skomentowano na profilu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zauważono, że inflacja bazowa przewyższa poziomy, które są zgodne z celem NBP. - Szczególnie uporczywy jest wzrost cen usług – w sierpniu wzrosły o 6,2% r/r, przy inflacji towarów rzędu 3,6%. Szybki wzrost cen związany jest z dynamicznymi podwyżkami wynagrodzeń. Ich wysoki wzrost utrudni dalsze spowolnienie inflacji usług - oceniono.
Według PIE trwały spadek inflacji do celu będzie czasochłonny. - Prognozy wskazują, że średnia inflacja w 2025 r. wyniesie ok. 4,2-5,2%. Ostateczna ścieżka inflacji będzie zależeć od decyzji dot. odmrożenia cen energii. Niezależnie od tego presja inflacyjna w usługach pozostaje wysoka. Dlatego prognozy są zgodne – średnia inflacja znajdzie się w celu NBP dopiero w 2026 - dodano.
Dołącz do dyskusji: Jak mocno rosną ceny? Podano nowe dane o inflacji