SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zajęcie majątku za nieuregulowanie niedopłaty z PIT-a

O zaległość podatkową fiskus będzie się upominać – przez telefon, mail lub śląc wezwania na piśmie. Do zaległości podatkowych należy też kwota nieuregulowanego rocznego PIT-a za 2014 r. Dłużnym podatnikom od maja liczy się odsetki. Najbardziej upartym w niereagowaniu na wezwania do zapłaty grozi wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Jeśli rozliczając zeszłoroczne dochody doliczyliśmy się niedopłaty podatku dochodowego z naszej strony, różnicę powinniśmy zwrócić fiskusowi – nawet jeśli różnica to zaledwie złotówka. Niedopłata PIT-u za 2014 r. mogła pojawić się u podatników, u których w 2014 r. zaliczki na PIT były pobierane czy płacone według 18-proc. stawki, a po zsumowaniu wszystkich dochodów opodatkowanych skalą przekroczyły one kwotę 85 528 zł, wpadając pod wyższą, 32-proc. stawkę. Będą to też ci, którzy po prostu nie rozliczyli poprawnie wszystkich zaliczek.

Termin uregulowania zobowiązania wynikającego z rocznego zeznania podatkowego za 2014 r. minął wraz z terminem jego złożenia, a zatem 2 lutego br. w przypadku ryczałtowców oraz 30 kwietnia br. dla reszty podatników. Wszystkim zapominalskim od następnego dnia, następującego po ostatnim dniu, w którym trzeba było złożyć rocznego PIT-a, urząd skarbowy nalicza odsetki za zwłokę.

Wysokość odsetek za zwłokę

O upływie terminu płatności podatku czy zastosowanej wysokości odsetek za zwłokę fiskus z początku przypomni dłużnemu podatnikowi w smsie, mailu, wyśle faks lub po prostu zadzwoni. Uregulowanie zaległości podatkowej wraz z odsetkami kończy sprawę. Natomiast, jeśli suma kwoty zaległości podatkowej i kwoty naliczonych odsetek za zwłokę przekracza dziesięciokrotność kosztów upomnienia (aktualnie 116 zł) lub jeśli okres do upływu terminu przedawnienia należności jest krótszy niż 6 miesięcy, dłużnemu podatnikowi zostanie doręczone coś znacznie gorszego niż sms z informacją o odsetkach.

Blokada rachunku bankowego

Jeśli wymienione wyżej działania informujące i dyscyplinujące nie robią wrażenia na dłużnym podatniku, może dojść do egzekucji jego majątku. W pierwotnej informacji, wysłanej po stwierdzeniu przez urząd niedopłaty, fiskus ostrzega także przed możliwością wszczęcia postępowania egzekucyjnego w sytuacji, kiedy podatnik nie będzie reagował na wezwania do zapłaty zaległości podatkowej. Drugim ostrzeżeniem jest pisemne upomnienie wzywające do dobrowolnego uregulowania zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia.

Dłużnik ma 7 dni od dnia otrzymania upomnienia na piśmie na uregulowanie zaległego obowiązku. Brak uiszczenia zaległości i odsetek w tym czasie uprawnia urząd skarbowy do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. A to oznacza, że fiskus będzie mógł potrącić pieniądze z pensji dłużnego pracownika, zablokować jego rachunku bankowe, zająć prywatny majątek, a w przypadku, kiedy dłużnym podatnikiem jest przedsiębiorca, zająć także majątek jego firmy.

 



Katarzyna Miazek, Tax Care

autor:
2015-07-15

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl