Ziemkiewicz, Pospieszalski, Stankiewicz wśród nowych ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej podał listę ekspertów zatwierdzonych do współpracy z nim w przyszłym roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pojawili się na niej publicyści „Do Rzeczy”, „W Sieci” i „Gazety Polskiej”.
Na ogłoszonej właśnie liście ekspertów PISF znajduje się 376 nazwisk, podczas gdy na zeszłorocznej było ich 314. Wśród nowych osób są m.in. publicyści związani z mediami określanymi jako prawicowe: Rafał Ziemkiewicz, Piotr Gociek (obaj pracują w „Do Rzeczy” i Telewizji Republika), Maciej Chmiel i Andrzej Horubała („Do Rzeczy”), Piotr Zaremba („W Sieci”), Robert Tekieli („Gazeta Polska”), Jan Pospieszalski („Do Rzeczy”, „Gazeta Polska” i TVP Info) oraz Ewa Stankiewicz (m.in. Radio Wnet).
- Skromnie przypomnę, że jestem polonistą (piątkowym i na wstępnym, i na dyplomie), napisałem 27 książek, w tym sporo bestsellerów, kilka scenariuszy do filmów i gier etc. Jeśli ktoś uważa, że poglądy czynią mnie mniej kompetentnym od recenzentów PISF z salonu, to niech się raczy wykonwalidować, najlepiej kaczanem kukurydzy w poprzek. Howgh - odniósł się na Twitterze Rafał Ziemkiewicz do krytycznych opinii o włączeniu go do grona ekspertów PISF.
Liderami poszczególnych komisji eksperckich są twórcy filmowi, m.in. Magdalena Piekorz, Ryszard Bugajski, Andrzej Jakimowski, Tomasz Bagiński, Joanna Kos-Krauze i Marcel Łoziński (w sumie jest 24 komisji). Zgodnie z regulaminem to oni dobierają do swoich zespołów współpracowników spośród ekspertów.
Na liście ekspertów pozostała obecna na niej w poprzednich latach grupa krytyków i publicystów, m.in. Paweł Felis, Tadeusz Sobolewski i Krzysztof Varga („Gazeta Wyborcza”), Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Andrzej Kołodyński, Tadeusz Lubelski i Łukasz Maciejewski. Z listy zniknęły natomiast m.in. Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka i Janusz Anderman.
Polski Instytut Sztuki Filmowej, podlegający Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajmuje się wspieraniem i promowaniem polskiej kinematografii, m.in. dofinansowuje produkcję i dystrybucję wybranych filmów oraz funduje stypendia dla młodych twórców. Właśnie zaczął przyjmować zgłoszenia projektów do dofinansowania w przyszłym roku, wnioski można przesyłać do 7 stycznia.
Dyrektorem PISF od października br. jest Magdalena Sroka. Poprzednio przez 10 lat funkcję tę pełniła Agnieszka Odorowicz, która od marca przyszłego roku będzie członkiem zarządu Cyfrowego Polsatu.
Dołącz do dyskusji: Ziemkiewicz, Pospieszalski, Stankiewicz wśród nowych ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej