Serwis „Gazety Wyborczej” publikuje sprostowanie od Jacka Kurskiego ws. festiwalu w Opolu
W czwartek na Wyborcza.pl (Agora) zamieszczono sprostowanie od prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego dotyczące informacji sprzed półtora tygodnia, jakoby stworzył czarną listę artystów zakazanych w TVP. Początkowo dla użytkowników niepłacących za pełny dostęp do serwisu widoczny był jedynie tytuł sprostowania.
Dołącz do dyskusji: Serwis „Gazety Wyborczej” publikuje sprostowanie od Jacka Kurskiego ws. festiwalu w Opolu
Nie, nieeeee, nieeee!!!!! Do ustawy wróć!
"Sprostowanie" ma być jedynie "rzeczowe i odnoszące się do faktów" (art. 31a Prawa prasowego) - czyli ma być "do rzeczy" (sensowne) i odnosić się do faktów (nie do ocen, opinii).
Rzecz właśnie w tym, że polskie Prawo prasowe nie nakłada na osobę, która występuje z pismem zatytułowanym "Sprostowanie", aby to pismo zawierało prawdę. "Prostujący" może kłamać, a redakcja ma prawo odnieść się do tego co napisał, w ustawowym terminie.
W tym rozumieniu kłamie sama ustawa: nazywa rzecz "sprostowaniem", gdy konstrukcja prawna nie jest adekwatna. Lecz czemu tak jest? Oto w latach 80-tych nie przyszło nikomu do głowy, że osoba, która napisze "Sprostowanie" i podpisze się swym nazwiskiem, będzie miała śmiałość, by kłamać na łamach prasy. A z drugiej strony żądanie obiektywnej prawdziwości, od razu czyniłoby spór i mogło stanowić barierę uniemożliwiającą prostowanie w ogóle.