SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wywiad AI ze zmarłą pisarką. Radio Kraków krytykowane

Kolejne kontrowersje wokół Off Radio Kraków, kanału tematycznego przy głównej antenie publicznego Radia Kraków. Stacja wyemitowała kilkuminutowy wywiad jednej z prezenterek wykreowanych przez sztuczną inteligencję z nieżyjącą Wisławą Szymborską. Wywołało to mnóstwo komentarzy w sieci. 
 

Dołącz do dyskusji: Wywiad AI ze zmarłą pisarką. Radio Kraków krytykowane

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
@jurysta
przecież to jest naruszenie dóbr osobistych. opiekunowie spuścizny po WSZ powinni pozwać to pożal się boże radyjko...

@jurysta, podobno Rusinek wyraził na to zgodę ...
odpowiedź
User
@Ekspert
A czym to się różni od wspaniałej akcji Polin:
https://tech.wp.pl/ai-przywraca-wspomnienia-odtworzyla-glos-ocalalej-z-zaglady-getta-warszawskiego,6971557723146784a

@Ekspert, ano różni, bo w akcji Polin AI posłużyła jedynie do "przeczytania" tego, co kilkadziesiąt lat wcześniej napisała sama autorka, na co zgodę wcześniej wydała rodzina, a po za tym jest jasny i czytelny komunikat, że głos nieżyjącej już Stelli został wygenerowany przez AI.
Tymczasem w Radiu Kraków AI "przeprowadziła wywiad" z nieżyjącą od 12 lat Szymborską na temat ... wydarzeń, które miały miejsce już po jej śmierci. Czyli krótko mówiąc ten wywiad był deep fakem, a co gorsza nie było to jasno sygnalizowane na antenie i co więcej - Radio Kraków szczyciło się wcześniej tym "wywiadem". Gdyby za pomocą AI wygenerowano wiersz czytany głosem Szymborskiej, byłby to i nawet ciekawy eksperyment, ale tu przekroczono granicę i włożono w usta Szymborskiej coś, czego ona nigdy nie powiedziała. Dodatkowo należy pamiętać, że Szymborska bardzo nie lubiła udzielać wywiadów.
odpowiedź
User
miś społeczny
Nie nazywajcie tego "sztuczną inteligencją". To zwykłe syntezatory głosu, znane od 30 lat, wklepywane z klawiatury.
odpowiedź