SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ośmiolatkowie wyjaśniają, czym dla nich jest ekologia

Ekologia to proste działania - oszczędność, czystość - nie śmiecenie, unikanie chemii i sztucznych składników. To opinia stołecznych ośmiolatków, których o ekologię zapytał ośrodek badawczy Nielsen.

Celem badania jakościowego "Ekologia oczami dzieci" było sprawdzenie, co dzieci myślą o ekologii i jaką rolę odgrywa ona w ich codziennym życiu. Nielsen przepytał 8 dziewczynek i 9 chłopców w jednej z warszawskich podstawówek.

- Ekologia to proste działania, takie jak oszczędność, czystość, nie śmiecenie, unikanie chemii i sztucznych składników, ale też kontakt z naturą i dbanie o dobrą atmosferę w otoczeniu - komentuje Małgorzata Głos, client business partner w Nielsenie i pomysłodawczyni badania.

Dzieci chcą wpływać na środowisko

Zdaniem autorów badania, jako optymistyczny można uznać fakt, że dla dzieci działania nawet pojedynczego człowieka mają sens. Najmłodsi wyrażają również bardzo głębokie przekonanie, że one same mogą przyczynić się do poprawy otaczającego ich świata chociażby poprzez sprzątanie po swoim psie, czy też pakowanie zakupów do materiałowych siatek zamiast plastikowych jednorazówek.  

Młodzi ankietowani twierdzą, że dbanie o ekologię to nie tylko wielkie rzeczy, ale też codzienne i prozaiczne czynności.

- Cieszy brak barier u dzieci i poczucie, że wszystko można wprowadzić w życie od zaraz. Bo przecież „trzeba chować drugie śniadanie do śniadaniówki a nie do torebki - ocenia Małgorzata Głos.

Zero waste

- W świecie wszechogarniającej nas konsumpcji dzieci dostrzegają, jak dużo żywności się marnuje. Co więcej, wykazują się ogromną kreatywnością w używaniu nawet mało ekologicznych produktów po raz kolejny, bo przecież napój w puszce jest słodki i niezdrowy, ale tę pustą puszkę można na wiele sposobów wykorzystać na zajęciach plastycznych. Dla dzieci: „zero waste to nawet zlizanie keczupu do końca żeby się nic nie zmarnowało - wskazuje Głos.

Jak rozpoznać produkt eko?

8-latki nie mają problemu we wskazaniu, które produkty codziennego użytku są ekologiczne, a które nie. Potrafią czytać etykiety i wiedzą, że zbyt sługi skład produktu niczego dobrego nie wróży. Wiedzą, w których produktach jest cukier, zwracają też uwagę na to, z czego zrobione jest samo opakowanie: „Plastikowe opakowanie nigdy nie jest ekologiczne, nawet jeśli w środku jest coś co bardzo lubimy” - szczerze komentowali młodzi uczestnicy badania.

Badanie wykonano metodą wywiadów fokusowych, 8 października br.

Dołącz do dyskusji: Ośmiolatkowie wyjaśniają, czym dla nich jest ekologia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl