„Diagnoza” od 5 września w TVN. „Tajemnica i obsada aktorska największą siłą serialu”
Od 5 września we wtorki o godz. 21.30 stacja TVN zacznie emitować nowy serial medyczny „Diagnoza” z Mają Ostaszewską w roli głównej. Wczoraj stacja zaprezentowała pierwszy odcinek. - Największą siłą serialu jest tajemnica, jej odkrywanie z odcinka na odcinek, oraz obsada aktorska - wskazuje Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.
Serial „Diagnoza” jest zapowiadany jako połączenie kryminalnej historii i wątków medycznych opowiadanych w odcinkach. Oznacza to, że oprócz stanowiącej główne tło opowieści w każdym odcinku widzowie poznają zamknięte historie leczenia pacjentów szpitala w Rybniku. W środę wieczorem w warszawskim Kinie Iluzjon TVN zorganizował uroczysty pokaz pierwszego odcinka serialu.
- Formatowanie tego serialu było prawdziwą burzą mózgów - podkreśla Edward Miszczak, dyrektor programowy Grupy TVN. - Jesteśmy już po kolaudacji kilku odcinków. Myślę, że największą siłą „Diagnozy” jest tajemnica, jej odkrywanie z odcinka na odcinek. Seriali medycznych jest przecież na rynku sporo, TVN miał przecież „Lekarzy” - zaznacza Miszczak.
Główną bohaterką „Diagnozy” jest Anna Nowak (w tej roli Maja Ostaszewska), która wraca do Polski po długiej nieobecności. Chce rozprawić się z przeszłością oraz zemścić na osobie, która ją skrzywdziła i odebrała bliskich. Jej plany niweczy jednak tragiczny wypadek, po którym kobieta trafia do rybnickiego szpitala. Po operacji okazuje się, że Anna traci pamięć autobiograficzną, tzn. nie pamięta, kim jest oraz nie zna szczegółów ze swojej przeszłości i teraźniejszości.
- To opowieść o bardzo silnej kobiecie, która walczy o odzyskanie swojego życia, bo ono wali jej się na głowę. Wraz z lekarzami spróbuje zawalczyć o to, co straciła. W ostatnim odcinku widzowie zobaczą, dlaczego historia Anny zaczyna się w momencie, w którym jest rozpoczęta - opowiadała podczas środowej premiery producentka Dorota Kośmicka-Gacke.
Anną opiekują się lekarze: chirurdzy Michał Wolski (Maciej Zakościelny) i Jan Artman (Adam Woronowicz), a w odzyskaniu pamięci pomoże neuropsycholog Marta Artman, która poprowadzi jej terapię. Zagra ją Magdalena Popławska. Do głównej bohaterki stopniowo będą powracały wspomnienia, a między Anną i lekarzem Michałem zacznie rodzić się emocjonalna więź.
Edward Miszczak wskazuje na obsadę serialu, w której znaleźli się młodzi oraz znani widzom aktorzy, w tym na wcielającą się w główną postać Maję Ostaszewską. - Jest kilka aktorek, które przewijają się przez ekran i doniosą ten projekt do widza. Rozpuszczona widownia TVN, widownia dużych miast, ufa im. Myślę, że w tym przypadku dobrze postawiliśmy na Maję Ostaszewską - ocenia Edward Miszczak.
- „Diagnoza” to serial medyczny z tajemnicą, który stworzyliśmy z myślą o Mai Ostaszewskiej. Ona nas zainspirowała i dlatego on powstał - podkreśla Kośmicka-Gacke. - Z jednej strony Małgorzata Kożuchowska (gra główną rolę w serialu „Druga szansa” - przyp. red.), z drugiej strony Maja Ostaszewska. Dajemy radę samym środkiem - konkluduje dyrektor programowy TVN.
Aktorka zdradza, że przygotowując się do głównej roli spotykała się z neuropsychologiem, aby jak najwięcej dowiedzieć się o amnezji oraz przywracaniu pamięci pacjentom. - Lubię takie role, nie lubię ról zero-jedynkowych, a to dało mi szansę na bycie różnorodną. U mojej bohaterki utrata pamięci wywołuje bardzo silny stres i dzięki temu ona ma szansę być zaskakująca - opowiada Maja Ostaszewska.
Szef programowy TVN tłumaczy, że stacja cały czas przyjmuje pomysły spływające z rynku i wciąż jest otwarta na propozycje. - Ale trudne projekty lubimy robić sami - zaznacza, dodając, że "Diagnoza" jest produkcją TVN.
W role lekarzy i personelu medycznego wcielają się m.in. Aleksandra Konieczna, Anna Smołowik, Beata Ścibakówna, Michał Czernecki, Sonia Bohosiewicz oraz Antoni Królikowski. W "Diagnozie" zagra również Weronika Rosati.
Serial powstaje na podstawie pomysłu Katarzyny Śliwińskiej-Kłosowicz, a w teamie scenarzystów znaleźli się Agnieszka Krzyt, Wojciech Lepianka i Tomasz Titkow. Odcinki reżyserują: Xawery Żuławski, który pełni funkcję reżysera formatującego, a także Łukasz Palkowski i Michał Otłowski. Producentem serialu jest Dorota Kośmicka-Gacke, która pracuje jako producent niezależny na zlecenie TVN.
Pierwszy sezon nowego serialu liczy 13 odcinków. „Diagnoza” trafi na antenę TVN we wtorek 5 września i będzie emitowana raz w tygodniu, a odcinki mają mieć około 40 minut.
Prace na planie „Diagnozy” wystartowały w kwietniu i są prowadzone m.in. w Warszawie i Rybniku. Zdjęcia potrwają do końca wakacji (obejrzyj fotografie z planu).
Przypomnijmy, że władze Rybnika podpisały z TVN Media umowę dotyczącą lokowania tego miasta w serialu „Diagnoza”. Kontrakt podpisano w wyniku rozstrzygniętego przetargu, który dotyczył promocji miasta poprzez jego lokowanie w serialu fabularnym na antenie ogólnodostępnej telewizji. Miasto zapłaci za to 370 tys. zł.
Dołącz do dyskusji: „Diagnoza” od 5 września w TVN. „Tajemnica i obsada aktorska największą siłą serialu”
A Ostaszewska... aktorka dobra, ale obawiam się, że jeśli chodzi o serial to życiówkę już zagrała i to w TVNie - Przepis na życie i genialna Beatka, ze znakomitym partnerem Piotrem Adamczykiem.
Ona i Zakościelny? W ogóle chemii brak, nawet na pierwszy rzut oka, a zwiastun serialu również nie zachęca. Z ciekawości obejrzę, ale... znając TVN pewnie znowu położyli scenariusz, jak w kilku poprzednich "wybitnych" produkcjach.