Disney stworzył grupę roboczą zajmującą się badaniem sztucznej inteligencji
Konglomerat medialny The Walt Disney Company powołał grupę roboczą do badania sztucznej inteligencji (AI) i tego, jak można ją zastosować w firmie. Zespół będzie samodzielnie rozwijał aplikacje oparte o AI, w tym narzędzia reklamowe
Według rozmówców agencji Reuters grupa powstała na początku 2023 roku - przed strajkiem hollywoodzkich pisarzy. Zespół opracuje aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, a także nawiąże współpracę ze startupami.
Disney opublikował 11 ofert pracy dla kandydatów ze znajomością sztucznej inteligencji lub uczenia maszynowego - zauważa Reuters. Zadania obejmują prawie każdy obszar funkcjonowania firmy, od Walt Disney Studios, przez parki rozrywki i dział badawczy Walt Disney Imagineering, po markową telewizję Disneya i zespół reklamowy, który zgodnie z opisami stanowisk ma nadzieję stworzyć „następną generację ” i system reklamowy oparty na sztucznej inteligencji.
Rzecznik Disneya odmówił agencji Reuters komentarza w tej sprawie.
Informator Reutera zauważył, że Disney patrzy na sztuczną inteligencję jako jedno z narzędzi do kontrolowania kosztów produkcji filmów i transmisji, które mogą wzrosnąć do 300 milionów dolarów w przypadku dużych filmów, takich jak "Indiana Jones i Zegar losu" lub "Mała syrenka". Budżety na takie projekty wymagają dużych wpływów kasowych, aby wyjść na zero. Zdaniem rozmówcy dzięki wprowadzeniu technologii AI „ograniczenia kosztów zostaną osiągnięte z czasem”.
Sztuczna inteligencja stała się prawdziwą „beczką prochu” w Hollywood, gdzie pisarze i aktorzy postrzegają ją jako „egzystencjalne zagrożenie” dla miejsc pracy. To jedna z głównych kwestii w negocjacjach kontraktowych z Screen Actors Guild i Writers Guild of America, które nadal strajkują.
Czytaj też: Strajk amerykańskich scenarzystów
Rewolucja cyfrowa w Disneyu
Chociaż sztuczna inteligencja stwarza znaczące możliwości dla Disneya, stała się również kwestią sporną w Hollywood, a scenarzyści i aktorzy postrzegają ją jako zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy. Disney był ostrożny w publicznej dyskusji na temat sztucznej inteligencji, podkreślając pracochłonne wysiłki swoich zespołów ds. efektów wizualnych. Jednak firma ma długą historię inwestowania w innowacje technologiczne, posiadając ponad 4000 patentów w różnych sektorach. Pod przewodnictwem dyrektora generalnego Boba Igera, od 2005 roku Disney stawia na technologię jako priorytet i współpracuje z uniwersytetami i instytucjami badawczymi na całym świecie.
Dołącz do dyskusji: Disney stworzył grupę roboczą zajmującą się badaniem sztucznej inteligencji