Mario Fernandez: Płatności w Polsce coraz bardziej mobilne
Mario Fernandez, Frost & Sullivan, komentuje plany PKO BP wdrożenia nowego systemu płatności pod koniec 2012 roku.
Po dwóch latach od ogłoszenia przez PKO BP wprowadzenia kart bezstykowych, największy polski bank znów elektryzuje rynek wprowadzeniem nowej metody płatności - tym razem jest to usługa mobilna.
„Co ciekawe, usługa w zasadzie nie będzie oparta na technologii Near Field Communication (NFC)” – stwierdza Mario Fernandez, analityk z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej. „Serwis będzie bazował na aplikacji mobilnej, która może być pobrana i zainstalowana w każdym typie telefonu komórkowego. Przewiduje jednak wykorzystanie potencjału NFC w przyszłości.”
Obecnie, w Polsce około 20 procent terminali jest wyposażonych w technologię bezstykową i do 2013 roku liczba ta ma szansę zwiększyć się do 40-50 procent. Wg prognoz Frost & Sullivan na polskim rynku do 2013 roku będzie w użyciu ok. 16 milionów kart bezstykowych.
„Pomimo szybkiego rozwoju płatności bezstykowych w Polsce – w porównaniu do innych krajów europejskich – PKO BP zdecydował się na wprowadzenie płatności mobilnych z wykorzystaniem chmury (ang. cloud – based). Naszym zdaniem jest kilka ważnych przyczyn wyjaśniających to posunięcie” – mówi Mario Fernandez.
„Z biznesowego punktu widzenia wprowadzenie płatności opartych na NFC będzie oznaczać negocjacje z operatorami telefonii komórkowej, zwłaszcza jeżeli elementem zabezpieczającym będzie karta SIM. Bank potencjalnie mógłby użyć alternatywnych elementów zabezpieczających, takich jak karta microSD czy wbudowany chip. Jednakże oba rozwiązania nie są najlepsze” – wyjaśnia Fernandez. „Próby dotyczące microSD w innych krajach spotkały się z negatywną opinią użytkowników końcowych. Telefon z wbudowanym chipem także nie jest dobrą opcją, gdyż na polskim rynku oferuje się bardzo niewiele takich urządzeń”
„Zwłaszcza ten ostatni powód – brak telefonów z możliwością zastosowania NFC – najprawdopodobniej skłonił PKO BP to zaoferowania usługi opartej na chmurze, gdyż dzięki temu bank będzie w stanie oferować ten serwis abonentowi dowolnej sieci komórkowej. Posunięcie PKO BP jest dowodem na istniejący trend na rynku płatności mobilnych, gdzie uczestnicy rynku coraz częściej widzą w rozwiązaniu „cloud-based” praktyczną i atrakcyjną alternatywę dla dostarczania usług płatniczych. Ponadto, oferta PKO PB sygnalizuje raz jeszcze, że NFC nie będzie jedynym przyszłościowym rozwiązaniem dla płatności mobilnych, ale po prostu dodatkową funkcją” – podsumowuje Mario Fernandez.
Mario Fernadez jest starszym analitykiem w warszawskim oddziale Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej. Zajmuje się monitorowaniem rynku rozwiązań ICT w sektorze finansowym.
Dołącz do dyskusji: Mario Fernandez: Płatności w Polsce coraz bardziej mobilne