15,4 proc. udziału TVN24 podczas relacji z marszu opozycji. TVP Info nie pokazywało wydarzenia
Średnio 2,08 mln widzów oglądało każdą minutę trwającej ok. cztery godziny transmisji z marszu opozycji, który odbył się w niedzielę 4 czerwca w Warszawie. Zdecydowanie najwięcej widzów relację śledziło w TVN24, która pokonała wszystkie stacje w Polsce, za nią znalazł się TVN - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.
Między godz. 12.00 a 16.00 marsz opozycji szeroko transmitowały trzy kanały będące w monitoringu Nielsena. Ich łączna średnia oglądalność w tym czasie wyniosła 2,08 mln widzów, co przełożyło się na 35,34 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 26,78 proc. w grupie 16-49 oraz 27,82 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę
Najwięcej widzów relację oglądało w TVN24 - było to 1,24 mln (15,44 proc. udziału). Była to zdecydowanie najchętniej oglądana stacja telewizyjna w Polsce w tym czasie.
Drugie miejsce zajął TVN, który zdecydował się na retransmisję programu TVN24 - stacja miała średnio 604 tys. widzów (7,52 proc.). Kolejnym kanałem szeroko pokazującym wydarzenia z Warszawy był Polsat News, który w całym rynku zajął 8. lokatę (235 tys.; 2,92 proc.).
Spośród kanałów nie relacjonujących marszu opozycji (bądź pokazujących tylko fragmenty), najwyżej - na trzecim miejscu - znalazła się TVP2 (493 tys.; 6,14 proc.).
4,67 proc. udziału TVP Info, stacja nie relacjonowała marszu
Na czwartej pozycji uplasowało się TVP Info (375 tys.; 4,67 proc.). Stacja Telewizji Polskiej jako jedyna z głównych anten informacyjnych nie transmitowała marszu zorganizowanego przez opozycję w Warszawie, skupiła się na rocznicy obalenia rządu Jana Olszewskiego, pokazywała też np. wypoczynek Polaków nad morzem. Za to dziennikarze TVP Info na Twitterze krytycznie komentowali manifestację.
Ile osób na marszu 4 czerwca?
Marsz partii opozycyjnych i sympatyzujących z nimi obywateli przeszedł ulicami Warszawy w niedzielę 4 czerwca - w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku (mniejsze zgromadzenia odbyły się też w innych miastach). O udział w nim apelował w kwietniu Donald Tusk, były premier i lider Platformy Obywatelskiej. Później swoje uczestnictwo zapowiedziały inne siły polityczne, w tym Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050. Marsz był formą uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów i odbywał się, według deklaracji organizatorów, „przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami”. Był mocnym sprzeciwem wobec rządów PiS.
Na marszu nie zabrakło też dziennikarzy. Większość redakcji wysłała reporterów relacjonujących na żywo wydarzenie (np. Oko.Press i Wyborcza.pl miały po kilku swoich wysłanników) ale byli i tacy, którzy maszerując chcieli wyrazić poparcie dla postulatów marszów.
Wśród osób, które szły w marszu prywatnie lub zawodowo, znaleźli się m.in. Dominik Uhlig i Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”, Klaudiusz Slezak (RNŚ), Sławomir Sierakowski, Marek Czyż (szef informacji Radia ZET), Tomasz Sekielski (naczelny „Newsweeka”), Karolina Opolska, Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej” (który deklarował już wcześniej, że „pójdzie jako obywatel”), Natalia Waloch („GW”; także była na marszu prywatnie), Aleksandra Pezda i Renata Grochal („Newsweek”), Marcin Meller, znany reporter Wojciech Tochman, Bianka Mikołajewska (Wirtualna Polska), Wojciech Krzyżaniak, Agata Szcześniak (OKO.Press), Joanna Miziołek (deklarując wcześniej, że będzie tam wyłącznie służbowo), autor książek reportażowych Cezary Łazarewicz, Olivier Janiak (TVN), Patryk Michalski (WP.pl), czy Ksenia Maćczak-Szumska (Radio Nowy Świat).
Organizatorzy marszu poinformowali, że zgromadził on pół miliona uczestników. Według Onetu w marszu szło 300 tys. osób. Polska Agencja Prasowa podała zaś, że w wydarzeniu uczestniczyć miało do 100 do 150 tys. osób. Policja oficjalnie nie przekazała danych o frekwencji.
Dołącz do dyskusji: 15,4 proc. udziału TVN24 podczas relacji z marszu opozycji. TVP Info nie pokazywało wydarzenia