MON zaprzecza informacjom o próbie werbunku dziennikarza „Gazety Finansowej”
W wydanym oświadczeniu Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza opisywanemu przez „Gazetę Finansową” werbowaniu dziennikarza Łukasza Pawelskiego do współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. - Artykuły pojawiające się w mediach na temat takiej współpracy są nieprawdziwe - wyjaśnia rzecznik prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.
W artykule pt. „Przychodzi SKW do „Gazety Finansowej””, opublikowanym w zeszły czwartek na portalu Gf24.pl, dziennikarz Łukasz Pawelski przedstawia spotkanie z czerwca br. w siedzibie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) w Warszawie. Według jego relacji, w spotkaniu miał brać udział m.in. oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz szef GIF-u Zbigniew Niewójt. Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński zaprzeczył w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że w siedzibie urzędu odbyło się opisywane przez Gf24.pl spotkanie werbunkowe z dziennikarzem.
Według „Finansowej”, oficer SKW z jej dziennikarzem spotykał się jeszcze co najmniej dwukrotnie, a podczas tych spotkań przekazywał mu materiały do publikacji dziennikarskiej o prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Małgorzacie Kluziak, naciskając na napisanie artykułu, który będzie stawiał ją w negatywnym świetle. Pawelski twierdzi, że odbywało się to pod groźbą kary więzienia. Miał też otrzymywać od oficera dokumenty dotyczące m.in. toczących się postępowań sądowych, które świadczą o „układach sędziowsko-prokuratorskich” oraz dokumenty o sprawie prokuratora z Łodzi, który miał spotykać się z prostytutkami.
- Szef MON Antoni Macierewicz był stroną w kilku postępowaniach przed tym właśnie sądem (SO w Warszawie - red.). Gnębienie Prezes Sądu nie tylko wpisuje się w obowiązującą linię polityczną, może też być formą wykazania się młodego oficera. Nadawany temat mógł być też przejawem prywaty dla kogoś z otoczenia oficera - pisze Łukasz Pawelski.
O próbie werbunku dziennikarz „GF” poinformował SKW oraz nadzorujące je Ministerstwo Obrony Narodowej. W sprawie głos zabrała rzecznik prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, która informuje krótko, że artykuł o rzekomej próbie werbunku dziennikarza jest nieprawdziwy.
- Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że - zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 8 ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego z dnia 9 czerwca 2006 r. - Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie może przy wykonywaniu swoich zadań korzystać z tajnej współpracy redaktorów naczelnych, dziennikarzy lub osób prowadzących działalność wydawniczą, o których mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 1984 r. prawo prasowe - pisze w oświadczeniu rzeczniczka MON. - Artykuły pojawiające się w mediach na temat takiej współpracy są nieprawdziwe - dodaje.
Nie uzyskaliśmy od MON odpowiedzi na pytanie, czy będą podejmowane kroki prawne wobec „Gazety Finansowej” i Łukasza Pawelskiego za artykuł opisujący próbę werbunku dziennikarza.
Dołącz do dyskusji: MON zaprzecza informacjom o próbie werbunku dziennikarza „Gazety Finansowej”