Sztuczna inteligencja w polskim wojsku. Szef MON zapowiada zmiany
Sztuczna inteligencja ma stać się w najbliższych latach stałym elementem funkcjonowania polskiego wojska. Jak poinformował w środę w Sejmie szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, nastąpi rozbudowa komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni. Minister mówił też o tworzeniu wojsk bezzałogowych i wojsk medycznych.
Szef MON przypomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny. "Chcemy też wspierać polski przemysł zbrojeniowy w tym zakresie. Planowany jest zakup elektronicznych systemów satelitarnych w programie MikroGlob w 2026 r. oraz pozyskanie radarowych systemów w programie MikroSAR z dostawą w 2025 r." - powiedział.
Kosiniak-Kamysz poinformował też, że 30 czerwca br. powstanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, zaś w ramach tej struktury powstanie Centrum Operacji Satelitarnych.
"Żelazna kopuła nad Polską i Europą to nasza kolejna inicjatywa wzmacniająca bezpieczeństwo państwa polskiego" - oświadczył szef MON. Jak ocenił, budowa narodowego systemu, a także współpraca i wymiana systemów z sojusznikami to racja stanu Polski. Jak dodał, nie oznacza to rezygnacji z budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, opartego na programach Wisła, Narew i Pilica Plus, tylko ich wzmocnienie i przyspieszenie.
Czytaj też: Miliard euro z Google'a trafi do Europy. Jeden kraj zyska szczególnie
Sztuczna inteligencja w polskim wojsku
Szef MON mówił również o tworzeniu wojsk bezzałogowych. Jak zapowiedział, w polskiej armii będą setki tysięcy dronów, statków bezzałogowych: powietrznych, lądowych, nawodnych i podwodnych; w każdej dywizji, brygadzie, we wszystkich jednostkach, we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych.
Kosiniak-Kamysz mówił też o budowie wojsk medycznych, które - jak ocenił - mogą być wizytówką Rzeczpospolitej i być uruchamiane we wszystkich akcjach NATO i UE.
"Kontynuujemy rozbudowę komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni" - oświadczył szef MON. Zwrócił uwagę, że w 2023 r. odnotowano ponad 80 tys. incydentów w cyberprzestrzeni. W tym roku - ocenił - może być ich nawet dwa razy więcej.
Szef MON poinformował, że kończą się przygotowania utworzenia Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. "Wojsko będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, nie będzie w żaden sposób zapóźnione, będzie iść z duchem czasu i postępu" - zapewnił.
Czytaj też: Rada UE przyjęła AI Act. Jedna kategoria będzie zakazana
Ponadto, Kosiniak-Kamysz poinformował, że podjął decyzję o utworzeniu Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa, żeby ułatwić współpracę pomiędzy Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni, Żandarmerią Wojskową, jak i wojskowymi służbami specjalnymi. "Efektywność wymiany informacji jest gwarancją ochrony polskiej cyberprzestrzeni" - dodał.
Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja w polskim wojsku. Szef MON zapowiada zmiany