Najlepsze i najgorsze seriale 2015 roku (oceny redakcji)
Rok 2015 był przepełniony serialowymi premierami, a fani telewizyjnych hitów obejrzeli kolejne sezony. Jednak nie wszystkie produkcje podobały się widzom i krytykom. Przedstawiamy własne typy najlepszych i najgorszych seriali, które oglądaliśmy w ubiegłym roku.
Najlepsze seriale 2015 roku
„Fargo 2”
Akcja drugiego sezonu rozgrywa się zimą 1979 roku, przed wydarzeniami z pierwszej serii „Fargo”. Głównym bohaterem jest detektyw Lou Solverson (w tej roli Patrick Wilson), ojciec policjantki Molly Solverson, którą widzowie poznali w pierwszym sezonie produkcji. Lou prowadzi skomplikowane śledztwo w sprawie zabójstwa trzech osób w przydrożnym barze. W sprawę zamieszana może być Peggy Blumquist (Kirsten Dunst), która przejeżdżała nocą samochodem obok baru, a także gangsterska rodzina z miasteczka Fargo.
Jeden z nielicznych w ostatnim okresie przykładów udanego przeniesienia pomysłu z filmu na serial. Być może dlatego że nie tyle jest rozwinięciem filmu, co wariacją na jego kanwie. Drugi sezon był co najmniej równie udany jak pierwszy, za co należy się dodatkowe uznanie.
Serial wyreżyserowali Michael Uppendahl i Randall Einhorn, a w obsadzie znaleźli się również: Jean Smart, Jesse Plemons, Kieran Culkin, Nick Offerman i Ted Danson. W styczniu „Fargo 2” można oglądać w Ale kino+.
„Gra o tron 5”
W piątej odsłonie sagi „Gra o tron” widzowie poznali bliżej bohaterów z krainy Dorne. Littlefinger z Królewskiej Przystani postawił na realizację własnych celów, a Varys starał się uratować Tyriona. W sezonie ważną postacią była także Cersei.
Najlepszy serial roku, głównie dlatego, że wciąż pozostaje najlepszą adaptacją najgorszej literatury, jaką czytałem w życiu.
Plan zdjęciowy umiejscowiono tym razem m.in. w Hiszpanii. Piątą odsłonę opowieści na podstawie prozy George'a R. R. Martina realizowali Michael Slovis (odcinki 1-2), Mark Mylod (3-4), Jeremy Podeswa (5-6), Miguel Sapochnik (7-8) i David Nutter (9-10). W serialu zagrali m.in. Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Kit Harington, Natalie Dormer, Maisie Williams oraz Sophie Turner.
„The Good Wife 7” („Żona idealna 7”)
„Żona idealna” opowiada o losach Alicii Florrick (w tej roli Julianna Margulies), która po skandalu politycznym męża zmuszona jest powrócić do wykonywania zawodu adwokata. W siódmej serii Alicia zostawia za sobą nieudaną karierę polityka, a po odejściu z kancelarii Lockhart-Agos stara się zbudować własną bazę klientów. Pomagają jej w tym nowa wspólniczka Lucca i doświadczony śledczy Alex (Jeffrey Dean Morgan). Z kolei od Diane Lockhart (Christine Baranski) zaczną odwracać się współpracownicy w związku z prowadzoną sprawą o prawie do aborcji.
Po nieco słabszym szóstym sezonie, w którym z prawniczki Alicii Florrick starano się zrobić panią polityk, w siódemce bohaterka wraca do pracy u podstaw, czyli pracy w sądzie. Najlepiej ogląda się jednak rywalizację zdegradowanego Elia Golda z Ruth, która teraz zajmuje jego miejsce w sztabie wyborczym. Dostrzegli to również krytycy i dlatego Alan Cumming otrzymał nominację do tegorocznych Złotych Globów.
Trzeba też przyznać, że twórcom udało się w odpowiedni sposób wypełnić lukę po odchodzącym z serialu aktorze Joshu Charlesie, czyli serialowym Willu Gardnerze - Alicia po kolei przechodziła załamanie, żałobę, rzuciła się w wir pracy, a w nowym sezonie być może przeżyje nową miłość.
Amerykańska stacja CBS emituje serial nieprzerwanie od 2009 roku, a jego twórcami jest małżeństwo Michelle i Robert King. W siódmej serii występują m.in. Matt Czuchry, Chris Noth, Mary Beth Peil, Chris Butler, Margo Martindale czy Michael J. Fox. W Polsce „Żonę idealną” można oglądać w CBS Drama i Universal Channel.
„Orange is the New Black 3”
„Orange is the New Black” jest jedną ze sztandarowych produkcji platformy Netflix, powstałą na podstawie wspomnień Piper Kerman, która teraz pracuje przy serialu. Główną bohaterką jest Piper Chapman (w tej roli Taylor Schilling), młoda dziewczyna z dobrej i bogatej rodziny, która zostaje skazana na karę piętnastu miesięcy pozbawienia wolności za handel narkotykami sprzed blisko dekady. Zajmowała się tym wspólnie z Alex Vauce (Laura Prepon), którą spotyka w więzieniu. Kobiety wdają się w relację uczuciową.
To serial, który z sezonu na sezon staje się coraz lepszy, a przecież zazwyczaj jest odwrotnie. „OITNB” zaliczany jest do komedii, choć w trzeciej serii historie więźniarek wcale zabawne nie są. Za to pośmiać można się z dialogów i codziennych sytuacji więziennych.
Twórcą „OITNB” jest Jenji Kohan. W trzeciej serii występują m.in. Kate Mulgrew, Taryn Manning, Lea DeLaria, Danielle Brooks, Michael Harney, Yael Stone czy Nick Sandow. Latem 2016 roku Netflix udostępni 13-odcinkowy 4. sezon.
„Falling Skies 5” („Wrogie niebo 5”)
Serial z gatunku thrillera science-fiction opowiada o niespodziewanej inwazji kosmitów na Ziemię, podczas której ginie duża część ludzkości. Na czele jednej z grup przetrwałych staje Tom Mason (w tej roli Noah Wyle). Musi odnaleźć czternastoletniego syna, uprzedzić kolejne ataki obcych oraz ochronić grupę. Piąty sezon „Wrogiego nieba” był ostatnim i zamykał całą historię.
Zachowuje fajny klimat narracji, za którym stoi Steven Spielberg. To klimat jego największych przebojów filmowych dowodzący, na czym polega kinowy talent tego człowieka.
„Wrogie niebo” jest produkcją amerykańskiej stacji TNT, a w Polsce można ją obecnie oglądać w TV6. W serialu występują m.in. Moon Bloodgood, Will Patton, Drew Roy, Colin Cunningham, Connor Jessup, Maxim Knight czy Sarah Carter. Twórcą „Falling Skies” jest Robert Rodat, a producentem wykonawczym Steven Spielberg.
„How to Get Away with Murder 2” („Sposób na morderstwo 2”)
„Sposób na morderstwo” to serial prawniczy amerykańskiej stacji ABC. Główną bohaterką produkcji jest profesor prawa karnego Annalise Keating (w tej roli Viola Davis), która w swojej kancelarii zatrudnia grupę najlepszych studentów. Wspólnie rozwiązują kryminalne zagadki. W drugiej serii Keating zostaje obrońcą rodzeństwa Hapstallów, podejrzanych o zamordowanie rodziców. Prawniczka musi również zmierzyć się z natarczywą prokurator Emily Sinclair i własną przeszłością.
Widzowie, którzy dali szansę temu serialowi po nudnym sezonie pierwszym nie mogą czuć się zawiedzeni. Wątki mrocznego rodzeństwa i tajemniczego zabójstwa wścibskiej prokurator wciągają, a ostatni odcinek przed zimową przerwą daje solidne otwarcie dla nowej historii. Viola Davis jako zimna i wyrachowana prawniczka, a jednocześnie zakompleksiona i niepewna siebie alkoholiczka nadal wypada doskonale.
Scenariusz do „HTGAWM” pisze Peter Nowalk, a producentem jest Shonda Rhimes W 2. sezonie zagrali m.in. Billy Brown, Alfred Enoch, Jack Falahee, Aja Naomi King, Matt McGorry, Karla Souza, Charlie Weber, Liza Weil czy Sarah Burns. W Polsce serial można oglądać na kanale AXN.
Najgorsze seriale 2015 roku
„House of Cards 3”
Amerykański dramat polityczny „House of Cards” opowiada o kongresmenie Francisie Underwoodzie (w tej roli Kevin Spacey), który wspina się po szczeblach kariery politycznej, wykorzystuje dziennikarzy, a przy okazji mści się na współpracownikach, którzy go zdradzili. W politycznej działalności wspiera go żona Claire (Robin Wright), prowadząca fundację. W trzecim sezonie widzowie obserwują losy Franka jako prezydenta USA.
Frank Underwood jako prezydent nie zaprezentował niczego zaskakującego, okazał się dużo bardziej przewidywalny niż we wcześniejszych sezonach, kiedy był pretendentem do funkcji głowy państwa. Scenarzystom też jakby zabrakło pomysłów na zaskakujące rozwinięcie fabuły. Z perspektywy czasu można ocenić, że w zeszłym roku dużo ciekawsze od tej amerykańskiej political fiction były prawdziwe wydarzenia polityczne w Polsce.
Serial powstaje na zamówienie platformy Netflix. Scenariusz na podstawie powieści Michaela Dobbsa napisał Beau Willimon. Produkcja nawiązuje do miniserialu BBC z 1990 roku pt. „Dom z kart”. W Polsce „HoC” można oglądać na antenie Ale kino+.
„True Detective 2”
Fabuła „True Detective 2” opowiada o losach trójki policjantów - Raya Velcoro (w tej roli Colin Farrell) z komendy policji miasta Vinci, Ani Bezzerides (Rachel McAdams) z biura szeryfa hrabstwa Ventura i Paula Woodrugha (Taylor Kitsch) z wydziału drogowego policji stanowej stanu Kalifornia. W świat legalnego biznesu próbuje wejść gangster Frank Semyon (Vince Vaughn), który chce zalegalizować swoje interesy. Akcja antologii toczy się w Kalifornii i nie ma nic wspólnego z pierwszą serią.
Jego największym mankamentem jest to, że poprzedził go pierwszy sezon, który szybko zyskał status kultowego i został zgodnie uznany za jedną z najlepszych produkcji serialowych ostatnich lat. W drugiej odsłonie zabrakło przede wszystkim maestrii fabularnej i kunsztu aktorskiego z pierwszej - Matthew McConaughey przeobrażający się jako Rust Cohle bije na głowę wszystkich aktorów z drugiej serii.
„True Detective 2” to produkcja HBO. Pomysłodawcą i scenarzystą serialu jest Nic Pizzolatto.
„Pakt”
„Pakt” to kryminalny miniserial HBO Polska, oparty na norweskiej produkcji „Mammon”. Opowiada o losach dziennikarza śledczego Piotra Grodeckiego (w tej roli Marcin Dorociński), który wpada na trop afery finansowej. Redaktor publikuje materiał i wzbudza zainteresowanie opinii publicznej, ale opisywana sprawa ma związek z jego rodziną.
Rozczarowanie roku. Napięcie wzrastało od pierwszego odcinka, który otworzył widza na tajemnicę a’la illuminati. Rosło, rosło, osiągnęło kulminację w przedostatnim odcinku (scena zabójstwa w marszu drogi krzyżowej - majstersztyk) i… rozpadło się w finale. Wytłumaczenie całej historii jest tak banalne, że widz zadaje sobie pytania: ale jak to? to po co oni sami wpadali pod pociąg? A co z innymi bohaterami? Warto się też zastanowić, czy gra Dorocińskiego, Cieleckiej, Linde-Lubaszenko nie jest zbyt emocjonalna jak na taką historię.
W serialu wystąpili m.in. Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Jacek Poniedziałek, Edward Linde-Lubaszenko i Marcin Wojciechowski. Wyreżyserował go Marek Lechki.
Dołącz do dyskusji: Najlepsze i najgorsze seriale 2015 roku (oceny redakcji)