Ponad 55 proc. mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej regularnie korzysta z internetu, Polska powyżej średniej
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej wciąż są kraje, gdzie z internetu regularnie korzysta mniej niż połowa populacji. Nie należy jednak do nich Polska - wynika z danych firmy eMarketer.
W 2014 roku przynajmniej raz w miesiącu z internetu korzystało 52,2 proc. mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, a w roku 2015 wskaźnik ten ma przekroczyć próg 55 proc.
Wciąż widoczna jest różnica między bardziej zaawansowanymi cyfrowo krajami, takimi jak Czechy czy kraje bałtyckie, a takimi jak Turcja, gdzie cyfrowa infrastruktura nie jest jeszcze tak mocno rozwinięta. Polska i Rosja mogą co prawda pochwalić się wskaźnikami powyżej regionalnej średniej, ale wciąż są one dużo niższe niż w sąsiadujących z nami krajach zachodnich.
Szczególnie szybki wzrost prognozowany jest dla wspomnianej Turcji, w której odsetek mieszkańców logujących się do sieci ma w latach 2015-2019 zwiększyć się z 54,2 proc. do 65,2 proc.
Według eMarketera, w Polsce regularnie z internetu będzie w tym roku korzystać 23,3 miliona, a w roku 2019 - 24,6 miliona osób. Liczba użytkowników internetu w naszym kraju ma w najbliższych latach rosnąć co roku mniej więcej o 1,5 proc. Z kolei odsetek mieszkańców Polski surfujących przynajmniej raz w miesiącu po sieci ma zwiększyć się z 60,8 proc. do 64,8 proc.
Ponadto eMarketer szacuje, że w 2015 roku telefonów komórkowych minimum raz w miesiącu użyje 69,1 proc. mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, wobec 80,2 proc. w Ameryce Północnej i 80,1 proc. w Europie Zachodniej. Liczba użytkowników komórek w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ma wzrosnąć z 298 milionów w tym roku do 303 milionów w roku 2016.
Z kolei jeśli chodzi o smartfony, 144,3 miliona mieszkańców regionu ma w 2015 roku posiadać co najmniej jedno tego typu urządzenie i korzystać z niego minimum raz w miesiącu. Mniej rozwiniętym pod tym względem regionem na świecie jest tylko Bliski Wschód i Afryka.
Ogółem, smartfony ma w tym roku mieć mniej niż połowa użytkowników komórek z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, podczas gdy w Europie Zachodniej odsetek ten ma sięgnąć ponad 65 proc., a w Ameryce Północnej - blisko 74 proc.
Dołącz do dyskusji: Ponad 55 proc. mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej regularnie korzysta z internetu, Polska powyżej średniej