Ruszył pilotaż lokalnego multipleksu DAB+ w Warszawie
W Warszawie uruchomiono lokalny, pilotażowy multipleks radia cyfrowego w technologii DAB+. Docelowo, na MUX znajdą się stołeczni nadawcy lokalni, m.in. Radio Kolor czy Muzo.fm oraz nadawcy ogólnokrajowi: Radio Maryja, Radiojazz.fm. Za obsługę transmisji odpowiada operator radiodyfuzyjny BCAST.
Do tej pory w cyfrowej jakości Polacy mogli posłuchać głównie audycji Polskiego Radia. Tę sytuację chciałaby zmienić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która niedawno przedstawiła wstępne plany na zagospodarowanie trzech ogólnokrajowych i 34 lokalnych, tzw. miejskich, multipleksów radia cyfrowego.
Niezależnie od działań KRRiT, operator radiodyfuzyjny w Polsce BCAST przygotował infrastrukturę i uzyskał zgody regulatora na uruchomienie eksperymentalnej emisji. Na początek pilotaż multipleksu w technologii cyfrowej ruszył w Warszawie.
Aplikacja do tworzenia i zarządzania treścią
Rozwiązanie operatora - DABCAST to technologia, która umożliwia tworzenie i dostarczanie radia cyfrowego DAB+ jako usługi. Dzięki niemu nadawcy nie muszą inwestować w sprzęt do multipleksacji i przesyłu sygnału. Zamiast tego wykupują abonament, w ramach którego otrzymują specjalną aplikację do tworzenia i zarządzania treścią (Wirtualne Studio), natomiast wszystkie aspekty techniczne (przesył, multipleksacja i nadawanie) znajdują się po stronie firmy BCAST i jej zagranicznych partnerów.
DABCAST pozyskał na realizację projektu dofinansowanie z Unii Europejskiej (z programu Horyzont 2020). Jednym z założeń takiej realizacji jest przygotowanie demonstracyjnej sieci, potwierdzającej działanie systemu w rzeczywistych warunkach.
Wśród nadawców Radio Kolor, Muzo.fm, Radio Kampus
Faktyczne uruchomienie lokalnego, pilotażowego multipleksu DAB+ nastąpiło 24 sierpnia br., choć od kilku tygodni trwały już testy. Emisja prowadzona jest na kanale 10A, na częstotliwości 209,936 MHz. Sygnał nadawany jest z anten ulokowanych na dachu Hotelu Marriott w Warszawie.
W gronie nadawców, których sygnał jest lub będzie transmitowany w cyfrowej jakości, znajdują się takie rozgłośnie lokalne, jak Radio Kolor, Muzo.fm, Radio Kampus, Radio Warszawa, a także radio internetowe Radiojazz.fm i ogólnopolskie Radio Maryja.
Aby odebrać nowy multipleks (pod nazwą DABCAST Wawa), słuchacze będę musieli na swoich cyfrowych odbiornikach radiowych przeskanować pasmo. Programy emitowane w nowym multipleksie pojawią się na liście wraz z nadawanymi programami Polskiego Radia.
Dodatkowo testowane będą także różne warianty Wirtualnego Studia, zarówno w wersji podstawowej, służącej do zarządzania treściami powiązanymi z DAB+, jak i rozszerzonej, pozwalającej na zarządzanie całą audycją radiową.
Kolejne miasta: Gdańsk i Wrocław
Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, w którym nadawcy będą korzystali z rozwiązania firmy BCAST. Obecnie trwają prace, by przeprowadzić podobne pilotaże w dwóch kolejnych lokalizacjach – w Gdańsku i Wrocławiu. Ponadto firma cały czas pracuje nad pozyskaniem kolejnych nadawców na wszystkie trzy multipleksy.
Pod koniec maja br. KRRiT przedstawiła założenia oraz plan działania dotyczący wdrażania technologii nadawania w systemie Digital Audio Broadcasting+. To obecnie najnowocześniejsza technologia dostępna na rynku, która umożliwia nadawanie w systemie cyfrowym, a nie jak dotychczas - w analogowym. KRRiT ma ogłosić w drugiej połowie roku konkursy na lokalne multipleksy cyfrowe w 34 miastach, a o częstotliwości będą mogli ubiegać się zarówno nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni.
W Polsce radiowa cyfryzacja kuleje
Prace nad cyfryzacją radia trwają u nas ze zmiennym szczęściem, prowadziło je głównie Polskie Radio wydając na ten projekt do końca 2015 r. ponad 52 mln zł. W pewnym momencie publiczny nadawca postanowił wycofać się z dalszej cyfryzacji, co w wywiadzie dla serwisu Wirtualnemedia.pl potwierdziła Barbara Stanisławczyk-Żyła, ówczesna prezes Polskiego Radia.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom PR w ub.r. powróciło do koncepcji nadawania cyfrowego uruchamiając w listopadzie Polskie Radio Chopin - kanał cyfrowy z muzyką klasyczną. Przy okazji tego wydarzenia Jacek Sobala, (były prezes Polskiego Radia) zapowiedział, że nadawca nie będzie samodzielnie rozwijać systemu DAB+ w Polsce oraz anten cyfrowych bez wsparcia finansowego ze strony zewnętrznych podmiotów.
Dołącz do dyskusji: Ruszył pilotaż lokalnego multipleksu DAB+ w Warszawie
KARAĆ OPONENTÓW DAB+!