SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy serial dokumentalny Netfliksa pt. „Królowa Kleopatra” czeka na premierę, a już wzbudza kontrowersje

„Królowa Kleopatra”, to serial dokumentalny producentki wykonawczej Jady Pinkett Smith, który ma przybliżyć widzom dzieje wybitnych afrykańskich władczyń. Bohaterką pierwszego sezonu jest Kleopatra. W czym więc problem? Otóż w inscenizacjach rolę Kleopatry odgrywa ciemnoskóra aktorka Adele James.

„Królowa Kleopatra”, Netflix „Królowa Kleopatra”, Netflix

Kim była Kleopatra?

Kleopatra, czyli najsłynniejsza, najpotężniejsza i najbardziej tajemnicza kobieta w dziejach, której uroda i miłostki ostatecznie przysłoniły jej najważniejszy przymiot - intelekt. Choć jej dziedzictwo stanowiło przedmiot wielu badań naukowych, w Hollywood często nie przywiązywano do niego większej wagi. Serial Netfliksa ma ponownie przyjrzeć się historii Kleopatry. Zwłaszcza jej pomijanym aspektom.

Netflix oskarżany jest o rewizjonizm, ponieważ w dokumencie przedstawia Kleopatrę jako ciemnoskórą królową podczas gdy badania historyczne dowodzą, że miała ona korzenie macedońsko-perskie. Na temat wyglądu Kleopatry wiadomo tyle, że była niską kobietą (mierzyła od 150 do 155 cm), z pochodzenia była Greczynką z jasną skórą, którą mogła przyciemniać tylko po to, aby upodobnić się wizualnie do swoich poddanych. Nie jest znane pochodzenie jednej z jej babek, co otwiera furtkę do przypuszczeń, że kolor skóry Kleopatry mógł być nieco ciemniejszy jeśli założyć, że babka królowej rzeczywiście była pochodzenia północnoafrykańskiego. Badacze wskazują jednak, że podobizny królowej prezentują grecki „haczykowaty” nos, a więc założenie, że wygląd Kleopatry był taki jak u typowej Greczynki, wydaje się słuszne.

Kleopatra należała do dynastii Ptolemeuszy, była potomkinią jej założyciela Ptolemeusza I Sotera, macedońsko-greckiego generała i towarzysza Aleksandra Wielkiego. Jej językiem ojczystym była greka Koine i była jedyną przedstawicielką Ptolemeuszy, która nauczyła się języka egipskiego.

Kontrowersje

Skąd więc pomysł, żeby Kleopatrę zagrała Adele James? Z zapowiedzi serialu wynika, że głos w nim zabierają różni badacze podkreślający, że teoria jakoby Kleopatra była czarna, wciąż ma się dobrze i wierzy w nią wiele osób. Zwiastun wzbudził negatywne emocje i równie negatywne komentarze ze strony widzów oczekujących na premierę serialu. Czy serial przedstawi różne punkty widzenia i zweryfikuje badania? Przekonamy się 10 maja.

Netflix ma globalnie 230 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W IV kwartale 2022 r. liczba subskrybentów Netfliksa urosła o 7,66 mln do 230,75 mln. Natomiast wzrost przychodów wyhamował do 1,9 proc., a zysk netto skurczył się z 607 do 55 mln dolarów. Współzałożyciel platformy Reed Hastings z funkcji jednego z szefów platformy przeszedł do jej rady dyrektorów.

Premiera „Królowej Kleopatry” odbędzie się 10 maja na platformie Netflix.

Dołącz do dyskusji: Nowy serial dokumentalny Netfliksa pt. „Królowa Kleopatra” czeka na premierę, a już wzbudza kontrowersje

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fy
Managerowie netlfixa wykładają pieniądze na rasistowskie produkcje.
odpowiedź
User
Pankracy
Najgorsze jest to, że ma to być dokument, a nie fabuła (co można by jeszcze przeżyć).
Poyeby atakują.
Ratunkuuu!
odpowiedź
User
fgh
Będzie czarny HiTleR? Już niebawem na Netfilxie...

odpowiedź