Doradca prezydenta Ukrainy: znajdziemy rozwiązanie, by Starlink działał
Kijów znajdzie rozwiązanie, by utrzymać działanie na Ukrainie usług satelitarnych Starlink - zapowiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Podolak napisał na Twitterze, że Elon Musk, do którego należy sieć satelitów Starlink, pomógł Ukrainie "przetrwać najkrytyczniejsze chwile wojny".
- Biznes ma prawo do swoich strategii. Ukraina znajdzie rozwiązanie, by utrzymać działanie Starlink. Mamy nadzieję, że firma zapewni stabilną łączność do końca negocjacji - dodał.
Let's be honest. Like it or not, @elonmusk helped us survive the most critical moments of war. Business has the right to its own strategies. 🇺🇦 will find a solution to keep #Starlink working. We expect that the company will provide stable connection till the end of negotiations.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) October 14, 2022
Firma Elona Muska chce pieniędzy od USA
W liście zażądano, aby Pentagon przejął finansowanie użycia satelitów Starlink przez rząd w Kijowie i ukraińskie wojsko, co według SpaceX kosztowałoby ponad 120 mln dolarów do końca roku i blisko 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy.
"Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony" - przekazano we wrześniowym liście do amerykańskiego rządu.
Dowódca ukraińskiego wojska prosił Muska o dodatkowe terminale
Wśród dokumentów SpaceX, do których dotarło CNN, znalazła się bezpośrednia prośba skierowana do Elona Muska w lipcu przez głównodowodzącego ukraińskich wojsk generała Waleryja Załużnego, o przekazanie prawie 8 tys. dodatkowych terminali Starlink.
W osobnym liście do Pentagonu zewnętrzny konsultant pracujący dla SpaceX napisał: "SpaceX staje obecnie przed strasznie trudnymi decyzjami. Nie sądzę, aby mieli możliwości finansowe, by zapewnić jakiekolwiek dodatkowe terminale lub usługi, o które prosił generał Załużny".
Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to istotne źródło komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniające wsparcie w walkach i umożliwiające pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę.
W dokumentach, które nie zostały wcześniej ujawnione, wyszczególniono koszty związane z zapewnieniem Ukrainie tysięcy terminali Starlink. Dokumenty rzucają również nowe światło na zakulisowe negocjacje, dzięki którym Ukraina uzyskała sprzęt i usługi komunikacyjne za miliony dolarów, ponosząc niewielki koszt - skomentował amerykański serwis informacyjny.
Listy wyszły na jaw w czasie, gdy pojawiają się doniesienia o problemach z działaniem satelitów Starlink na Ukrainie. Wedle anonimowego źródła CNN, przerwy w ich pracy wpłynęły negatywnie na wysiłki ukraińskich wojsk, aby przebić się przez front wschodni, gdzie trwają obecnie walki.
Kontrowersyjne słowa Muska o Ukrainie i Rosji
W zeszłym tygodniu Elon Musk na Twitterze zaproponował nowe referendum, pod nadzorem ONZ, w sprawie ukraińskich terytoriów, pozostawienie Rosji Krymu i "status neutralny" dla Ukrainy. Krytycznie odnieśli się do tego m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego doradca Mychajło Podolak.
- Elon Musk doskonale czuje media społecznościowe, przyciąga i utrzymuje zainteresowanie internetowej społeczności stawiając na virale, memy, kontrowersje. Nie pierwszy raz swoimi wpisami na Twitterze budzi kontrowersje, elektryzuje internet. Bywa wizjonerem zatroskanym losami świata, ale i internetowym trollem popularyzującym pseudonaukowe teorie - skomentowała dla Wirtualnemedia.pl ekspertka ds. komunikacji Urszula Podraza.
Z kolei w rozmowie z „Wall Street Journal” Musk zasugerował, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać, oddając Pekinowi część kontroli nad wyspą.
Dołącz do dyskusji: Doradca prezydenta Ukrainy: znajdziemy rozwiązanie, by Starlink działał
Czekam na zdjęcie postu niezgodnego z polityką ih8USA.