Chiński TikTok rażąco ograniczony dla nastolatków
Chińskie dzieci do lat 14. będą mogły korzystać z aplikacji Douyin, czyli lokalnej wersji TikToka, przez 40 minut dziennie. Limit ustalił właściciel platformy, koncern Bytedance.
Użytkownicy do 14. roku życia będą korzystać z Douyin w "wersji młodzieżowej" - do 40 minut dziennie i tylko między 6:00 rano a 22:00 - przekazał w oświadczeniu koncern Bytedance. Poza tymi godzinami młodzież nie może w ogóle korzystać z aplikacji. Administracja chińskiej wersji TikToka przeniosła automatycznie do "trybu młodzieżowego" wszystkich najmłodszych, zweryfikowanych i znanych z imienia i nazwiska użytkowników.
Wartościowe treści dla małych Chińczyków w Douyin
Douyin ma od teraz pokazywać młodszym użytkowników wartościowe z punktu widzenia platformy treści, takie jak "eksperymenty naukowe, wystawy muzealne i lekcje historii".
- Tak, staliśmy się bardziej surowi w stosunku do nastolatków - podsumowuje w komunikacie zarząd Douyin. - W tym samym czasie będziemy pracować ciężej, aby zapewnić wysokiej jakości treści, tak by młodzież mogła zdobywać wiedzę i zobaczyć świat na Douyin - dodano.
Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w najpopularniejszym chińskim komunikatorze WeChat, którego właścicielem jest Tencent. Tam również znajdziemy "tryb młodzieżowy", który po włączeniu ogranicza młodym użytkownikom dostęp do niektórych gier i funkcji, takich jak płatności czy możliwość znalezienia znajomych w pobliżu.
Serwis The Register zwraca uwagę, że algorytmy rekomendacji treści Douyin/TikTok dobierają treści w taki sposób, by jak najdłużej utrzymać użytkowników na platformie, dzięki czemu stają się bardziej atrakcyjnym celem reklamowym. Ograniczenie czasu użytkowania aplikacji uderzy więc potencjalnie w wynik finansowy ByteDance.
Zmiana w Douyin następuje po tym jak władze Chin wprowadziły prawo w znaczący sposób ograniczające dostęp do gier online dla chińskiej młodzieży. Nieletni użytkownicy sieci w Chinach od 30 sierpnia mogą grać w gry w internecie jedynie w piątki, weekendy i święta, tylko między godz. 20 a 21.
Oznacza to, że w tygodniu na gry przeznaczą najwyżej trzy godziny. Obecnie - zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2019 r. - nieletni mogli przeznaczać na gry w sieci do trzech godzin dziennie w wolne dni i półtorej godziny dziennie w pozostałe.
W połowie września chińskie urzędy tymczasowo wstrzymały zatwierdzanie wszelkich nowych gier online, by walczyć z uzależnieniem od gier wśród nieletnich. Chiny są największym rynkiem gier internetowych na świecie – podkreśla „SCMP”.
Dołącz do dyskusji: Chiński TikTok rażąco ograniczony dla nastolatków