Wyniki Megapanelu opóźnione przez problem z oprogramowaniem mierzącym
Dane Megapanelu PBI/Gemius ze stycznia br. zostaną udostępnione kilka tygodni później niż zwykle, ponieważ z powodu problemu z oprogramowaniem mierzącym aktywności uczestników badania trzeba przeprowadzić dodatkową procedurę walidacyjną.
Wyniki Megapanelu PBI/Gemius, pokazujące popularność na polskim rynku serwisów i aplikacji internetowych, są zazwyczaj publikowane z półtoramiesięcznym opóźnieniem - dane z grudnia ub.r. pojawiły się 10 lutego, z listopada - 14 stycznia, a z października - 10 grudnia. Za to wyniki ze stycznia br. nadal nie zostały udostępnione.
- W styczniu 2015 roku został wykryty problem związany z oprogramowaniem mierzącym aktywności panelistów w sieci. Polegał on na braku aktywowania rozszerzeń dla niektórych przeglądarek stanowiących integralną cześć systemu pomiarowego w badaniu Megapanel PBI/Gemius - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Natalia Osica, PR manager w realizującej badanie firmie Gemius. - W związku z tym została wypracowana nowa procedura walidacyjna, która usuwa niedostatecznie mierzonych panelistów z panelu badawczego. Ma ona na celu zachowanie najwyższych standardów badawczych oraz jakości dostarczanych danych. Procedura zastosowana zostanie przy obliczaniu wyników za styczeń br. - dodaje Osica.
W badaniu Megapanel bierze udział kilkanaście tysięcy uczestników (określanych jako paneliści), którzy w swoich przeglądarkach zainstalowali odpowiedni dodatek monitorujący ich aktywności w internecie. Służy to do oszacowania odwiedzalności serwisów, które nie mają w swoich kodach wpiętego odpowiedniego skryptu zliczającego ruch (do tej grupy należą strony zagraniczne i spora grupa polskich, przede wszystkim tych mniej popularnych).
Gemius nie podaje, kiedy konkretnie zostaną udostępnione dane Megapanelu ze stycznia. - Wyniki styczniowe zostaną upublicznione, jak tylko proces wdrażania procedury walidacyjnej będzie zakończony - mówi Natalia Osica.
Poprzednie wyniki Megapanelu, z grudnia ub.r., wywołały większe niż zwykle zainteresowanie branży internetowej, ponieważ okazało się, że po latach liderowania przez Grupę Onet (od półtora roku klasyfikowaną wspólnie z serwisami Ringier Axel Springer Polska) na pierwsze miejsce wśród polskich wydawców pod względem łącznej liczby użytkowników awansowała Grupa Wirtualna Polska (zobacz szczegóły). Jednak w wynikach z kolejnych miesięcy może się to zmienić, bo do danych Grupy Onet - RASP zostanie dołączony przejęty przez nią niedawno portal NK.pl (więcej na ten temat).
Dołącz do dyskusji: Wyniki Megapanelu opóźnione przez problem z oprogramowaniem mierzącym