Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
Zaczęło się na początku 1993 r. i trwa do dziś. W niedzielę już po raz 30. Jurek Owsiak zedrze sobie gardło podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielka akcja charytatywna 24 razy była relacjonowana w mediach publicznych. Od kilku lat transmisje odbywają się w stacjach Grupy TVN, a w TVP wymazuje się serduszka, pomija informacje o Orkiestrze albo poświęca im 14 sekund w głównym wydaniu "Wiadomości". - Dziś telewizja publiczna jest kompletnie nieskuteczna, a to, co robi z Owsiakiem, jest miarą jej impotencji - uważa prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca.
Nowy program informacyjny TVP1 “19.30” zbiera bardzo różne opinie. - Da się oglądać bez zgrzytania zębami i śmiechu - mówi nam medioznawca Adam Szynol. - Nadal nie jest to program, jaki powinien pojawiać się w mediach publicznych, jeśli mają być rzeczywiście obiektywne - uważa zaś publicysta Łukasz Warzecha. Tomasz Sekielski wskazuje z kolei, jaki powinien być główny cel “19.30”.
Komentator sportowy Przemysław Babiarz został przywrócony do pracy w TVP po spotkaniu z władzami stacji – podaje „Fakt”. Słynnego dziennikarza zawieszono po słowach w trakcie ceremonii otwarcia letnich igrzysk olimpijskich. TVP oficjalnie potwierdziło już odwieszenie dziennikarza.
Dziennikarz radiowej Trójki, Marcin Łukawski pożegnał się z Polskim Radiem i z macierzystą anteną. Z Programem Trzecim związany był od 1996 roku. Od ponad 13 lat prowadził „Zapraszamy do Trójki”, które z początkiem października zniknęło z anteny.
Niezmiennie liderem widowni wśród stacji informacyjnych jest kanał TVN24 – tak było też w lipcu 2024 roku. Na drugie miejsce - po ogromnym wzroście - awansowała Telewizja Republika. Spory spadek TVP Info skutkował tym, że w grupie komercyjnej 16-59 kanał ten został wyprzedzony przez Wydarzenia 24.
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, pojawiła się w środę 15 listopada na posiedzeniu KRRiT, by wyjaśnić, dlaczego wprowadziła znaczące zmiany w planie programowo-finansowym nadawcy. Chodzi m.in. o obcięcie czasu poświęconego na publicystykę i informację w Polskim Radiu oraz przeznaczenie wygospodarowanego tak czasu na audycje muzyczne. Prezes przekonywała, że chodziło o odzyskiwanie młodego słuchacza - głównie dla Trójki. Członkowie Krajowej Rady przyjęli jej wyjaśnienia.
Jeszcze rok temu radiowa Trójka nie odpisywała na krytyczne komentarze słuchaczy na Facebooku. Za to wiele z nich kasowała. W tym roku stacja odpowiada na uwagi internautów, często okraszając je uśmiechniętymi buźkami. - To działanie prowokujące. Zbytnia uprzejmość, szczególnie w stosunku do osób mocno krytykujących, działa jak płachta na byka - ocenia prof. Dariusz Tworzydło, ekspert ds wizerunku i PR.
Stanisław Miczel, dotychczas head of growth w agencji mediowej Zenith, objął nowo utworzone stanowisko growth & transformation directora w Publicis Groupe Poland. Będzie odpowiedzialny za tworzenie i realizację strategii rozwoju biznesu i transformacji Grupy.
Telewizja Polska rozpoczęła likwidację dyrekcji większości anten tematycznych, które mają przejść pod biuro programowe - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Proces ma potrwać do 29 lutego br. Nadal samodzielnie działać będą kanały międzynarodowe czy TVP Sport. Nie ma też mowy o zakończeniu emisji przez żadną stacją. Pojawiają się jednak obawy o ich jakość w przyszłości.
Kiedy Ligę Mistrzów pokazały kanały Polsat Sport Premium, wielu abonentów Canal+ nie musiało dopłacać za dostęp do meczów. Od nowego sezonu to się zmieni. Dodatkowa opłata zirytowała klientów drugiej co do wielkości platformy. Niektórzy w mediach społecznościowych wspominają o możliwości skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że na razie takowe nie wpłynęły.
Dyrektor TVP Sport Jakub Kwiatkowski zabrał głos po tym jak Telewizja Polska zawiesiła w sobotę Przemysława Babiarza. - Bardzo cenię i szanuję Przemysława Babiarza jako wybitnego dziennikarza, co nie zmienia faktu, że komentarzem sprzeniewierzył się misji, którą nam jako dziennikarzom sportowym telewizji publicznej powierzono - napisał Kwiatkowski, zaznaczając, że Babiarz nie został zawieszony za poglądy.
Dziennikarka kulturalna Katarzyna Borowiecka żegna się z internetowym Radiem 357. Postanowiła wrócić do radiowej Trójki, którą od niedawna zarządzają Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.
Dziennikarka Małgorzata Świtała (poprzednio Steckiewicz) odeszła z TVP Info. Za dwa tygodnie zacznie pracę w Polsat News, gdzie będzie prowadzić pasmo „W rytmie dnia”.
Zwolnienia, likwidacje działów, sprawa Marcina Kąckiego, subskrypcje i przyszłość „Gazety Wyborczej” (cyfrowej i papierowej) - o tym wszystkim rozmawiamy z Romanem Imielskim w pierwszym wywiadzie po objęciu przez niego funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego.
Radio ESKA należące do Grupy ZPR Media zapowiada reorganizację pracy redakcji lokalnych. - Będziemy tworzyć więcej lokalnych treści multimedialnych coraz wyższej jakości, zarówno na potrzeby anteny radiowej, jak i serwisów internetowych stacji - mówi Paweł Szaniawski, wiceprezes Radia ESKA. Jednocześnie rozgłośnia rezygnuje z popołudniowych programów prowadzonych przez lokalnych prezenterów. Odchodzi także Elżbieta Dutkiewicz, dyrektor programowa, która nadzorowała pracę lokalnych zespołów.
Tomasz Sakiewicz, szef „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika, liczy że po prawdopodobnej utracie władzy przez PiS jego media zanotują wzrost zainteresowania ze strony odbiorców. Nie wyklucza współpracy z częścią swoich byłych dziennikarzy, którzy kilka lat temu odeszli do TVP i Polskiego Radia, chociaż nie może zapewnić równie dobrych zarobków. - Znam też ludzi ideowych, którzy będą chcieli pracować ze względu na to, że odpowiada im taki nurt - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.
Z pracy w Radiu 357 rezygnuje jeden z założycieli tej stacji, Tomasz Michniewicz - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Dziennikarz będzie prowadził swoją audycję "No to co teraz?" najwyżej jeszcze kilka tygodni. - Obiecałem redakcji, że zostanę na antenie tak długo, jak będzie trzeba, ale decyzję już podjąłem - mówi nam Michniewicz. To kolejna osoba, znikająca z rozgłośni.
Mateusz Tomaszuk, sekretarz programu w Programie Trzecim Polskiego Radia i prowadzący audycję „Konstelacja M.”, nie będzie już współpracował z rozgłośnią. Polskie Radio informuje, że współpraca kończy się wraz z wygasającą umową. Tomaszuk z Polskim Radiem związany był prawie dziesięć lat.
W czwartek o 7.00 została nadana przedpremierowa audycja Marcina Łukawskiego w Open.FM Wirtualnej Polski. Słuchało jej około 30 tys. użytkowników. Redakcja Radia 357 rozważa nadawanie w formule kilku godzin dziennie, jeszcze przed startem stacji, ale Tomasz Michniewicz zastrzega, że "na razie to luźny pomysł".
Rafał Wojda dołączył do prowadzących pasmo „Wstajesz i wiesz” w TVN24. Z Grupą TVN jest związany od 11 lat, w ostatnich latach zajmował się przede wszystkim TVN24 BiS.