Wiosna wybuchła na dobre, a przyroda obudziła się do życia z taką mocą, że jej cuda objawiły się także w mediach. Oto głos zabrał redaktor Krzysztof Ziemiec - gołąbek pokoju wypuszczony po kilku latach uwięzienia ze złotej klatki na Woronicza i przy placu Powstańców - pisze w felietonie Tomasz Wojtas.
Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad rozporządzeniem wprowadzającym zakaz fotografowania, co jest konsekwencją ustawy przyjętej w czasach, gdy rządził PiS. Teoretycznie może nim zostać objętych nawet 25 tys. obiektów. Jakub Borowiak, prawnik z Kancelarii Prawnej Media zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy mogą utrudnić pracę dziennikarzom i uderzyć w zwykłych obywateli.
Redakcje polskich mediów korzystają ze sztucznej inteligencji. Jednak służy ona im raczej do pomocy, jak chociażby transkrypcja rozmów. Za ludzi tekstów nie pisze. - AI może być wsparciem dla ich pracy, ale nie zastąpi rzetelnej pracy nad tekstem – przekonuje przedstawiciel Interii.
Biedronka w ostatnim czasie nasiliła wyścig z Lidlem na promocje. Niedawno wprowadziła trzecią gazetkę w tygodniu i rozdawała pokaźne vouchery za zakupy. - Tak duża liczba promocji wynika z uwarunkowań biznesowych, ale przede wszystkim z naszego nastawienia na klienta, który dzięki naszej polityce promocyjnej może liczyć na realne oszczędności - zapewnia Wirtualnemedia.pl Dorota Wrotek-Gut, szefowa marketingu Biedronki. W rozmowie także o koszykach cenowych, paragonach i czy pojawi się kolejny gang maskotek.
Kilka dni temu podano, że Fundusz Sprawiedliwości w ostatnich latach wydawał całkiem pokaźne kwoty nie tylko w prawicowych, sprzyjających władzy mediach, ale też w tych postrzeganych jako niezależne. Wśród nich są m.in. Ringier Axel Springer Polska, Wirtualna Polska, Gremi Media. - Obecność na liście beneficjentów Funduszu Sprawiedliwości to poważny cios w wiarygodność, który może spowodować odpływ kolejnych użytkowników. Odwrócenie narracji, że są to „media za kasę”, nie będzie łatwe – uważa Urszula Podraza.
Krzysztof Stanowski i Sławomir Mentzen to kolejne ofiary spoofingu w Polsce. Na czym polega to niebezpieczne zjawisko i jak z nim walczyć? - Wszyscy jesteśmy narażeni - przekonują nas eksperci z państwowego instytutu NASK.
Serwis Goniec (Iberion) opisał w dziennikarskim śledztwie zeznania kobiety, która pracowała w agencji towarzyskiej współprowadzonej przed laty przez Dagmarę Kaźmierską, dziś gwiazdę Polsatu, wcześniej TTV. Tego samego dnia Polsat nieoczekiwanie zmienił ramówkę, usuwając z niej powtórki show „Dagmara szuka męża”. Cały sezon programu zniknął też z Polsat Box Go – ustalił portal Wirtualnemedia.pl.
Obecna koncesja dla TVN Style obowiązuje do 28 lipca, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż jej nie przedłużyła. W środę do regulatora wpłynęło pismo od prawników TVN Warner Bros. Discovery z prośbą o pilną decyzję - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
Bracia Karnowscy, właściciele tygodnika „Sieci”, serwisu wPolityce.pl czy telewizji wPolsce, proszą o wsparcie przez przekazanie 1,5 proc. podatku. Niedawno założona przez nich fundacja nie ma organizacji pożytku publicznego, więc robią to za pomocą Fundacji Mamy i Taty.
Szef KRRiT Maciej Świrski za pomocą Urzędu Skarbowego wyegzekwował już grzywnę od TVN, a podobny krok zapowiedział wobec TOK FM. Twierdzi, że działa zgodnie z prawem. Tymczasem byli członkowie KRRiT rozmowie z Wirtualnemedia.pl biją na alarm, podważając zasadność działań obecnego przewodniczącego Rady. Są też wątpliwości, czy działania szefa KRRiT są zgodne z prawem.
Jak wygląda rodzima branża serialowa, co Polacy oglądają w telewizji, jakich seriali wciąż nam brakuje, czy streaming zrewolucjonizował zwyczaje widzów – o tym wszystkim rozmawiamy z Dorotą Kośmicką, producentką takich serialowych hitów, jak „Niania”, „Londyńczycy”, czy „The Office PL”.
Telewizja Polska na mocy umowy z Unią Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) stała się jedynym uprawionym podmiotem w kraju do udzielania licencji i zgód na pokazy publiczne wszystkich meczów piłkarskiego Euro 2024.
Szef Wirtualnej Polski Holding Jacek Świderski ocenia, że po wdrożeniu w Polsce unijnej dyrektywy DSM firma będzie dostawać od Google’a kilkadziesiąt mln zł za swoje treści. - Wydaje nam się, że ten rok będzie rokiem powrotu do lepszej koniunktury. W trzecim kwartale tradycyjnie turystyka będzie lepsza od reklamy - zapowiada. WP negocjuje kolejne przejęcia.
Sztuczna inteligencja nie wyprze z rynku specjalistów ds. marketingu, ale istotnie może wesprzeć ich działania – uważa Raja Rajamannar, global CMO Mastercard. W ocenie światowej klasy eksperta, przy galopującej technologii przewagą konkurencyjną marek jest kreatywny i skuteczny marketing. - To nasz moment jako marketerów, aby wykorzystać i pokazać wartość, jaką możemy wytworzyć dla naszych firm i marek – powiedział Rajamannar.
Nowa szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK Magdalena Wilczyńska podczas branżowej konferencji NASK Secure zaprezentowała główne punkty nowego podejścia instytucji w walce z dezinformacją. Dyrektorka chce w pierwszej kolejności odciąć badania dezinformacji od wpływów polityków. - Musimy zapewnić transparentność, podejście metodologiczne i taką jakość badań i analiz, by one nigdy nie były uzależnione od wpływów politycznych. To jest nasz pierwszy i podstawowy cel - powiedziała Wilczyńska.
Dariusz Andrian, CEO agencji VML Poland uważa, że natychmiastowa i radykalna zmiana w stosowaniu standardów przetargowych przez klientów agencji reklamowych czy mediowych to nierealny cel. - Cel ten artykułowany jest w naszej debacie branżowej najczęściej pod adresem agencji, które to podobno mogłyby te standardy szybko zmienić, ale niestety utrwalają złe praktyki startując w źle prowadzonych przetargach - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
W linearnej telewizji i w płatnym streamingu nie znajdziemy zbyt wielu programów podróżniczych. Fani takich formatów powinni sięgnąć po treści dostępne na YouTube. Internetowi twórcy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzą, że są bardziej autentyczni niż podróżnicy z telewizji i odwiedzają mniej odkryte miejsca.
Nowym liderem oglądalności rynku telewizyjnego w pierwszym kwartale 2024 roku wśród wszystkich widzów został kanał TVN24, który rok wcześniej był piąty. Największy awans, na miejsce szóste ze sto czwartego, zaliczyła Telewizja Republika. W grupie 16-49 i 16-59 królował natomiast TVN - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.
Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do zarobków dyrektorów kanałów Telewizji Polskiej. Okazuje się, że największą pensję pobiera Jakub Kwiatkowski, nowy szef TVP Sport. Wysokie wynagrodzenie dostaje też Justyna Karnowska, do niedawna dyrektorka TVP ABC, która pozostaje pracownikiem telewizji publicznej.
TV Republika kupiła nowe kamery, cyfrowe stoły dźwiękowe, a niedługo zainwestuje w profesjonalne oświetlenie studiów. Stacja ma być dostępna wszędzie w jakości HD. - Naszym celem jest przegonienie TVN24 i do tego są potrzebne inwestycje nie tylko programowe, ale także technologiczne - mówi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika.