SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża telewizyjna podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015

Jaki był miniony rok w branży nadawców i producentów telewizyjnych i operatorów płatnej telewizji? Co wydarzy się w 2015 roku? Podsumowują m.in. Dariusz Dąbski, Olgierd Dobrzyński, Dariusz Janczewski, Julien Verley i Ryszard Sibilski.

Dariusz Janczewski, general manager Viacom International Media Networks Polska

Wydarzenie roku
Z perspektywy branży telewizyjnej szczególnie istotne dla jej przyszłego  kształtu były dwa fakty. Pierwszy to odejście Dominika Libickiego z Cyfrowego Polsatu. Drugi to proces sprzedaży TVN-u.

Sukces roku
Z perspektywy Viacom na pewno fakt, że na trudnym i coraz bardziej wysyconym polskim rynku udaje nam się budować silne, stabilne marki telewizyjne, które zdobywają lojalnych widzów i dystansują konkurencję. Pierwszą z  nich jest Nickelodeon - od kilku miesięcy stale ulubiony kanał telewizyjny najmłodszych widzów. Drugi kanał, którego sukcesy cieszą nas szczególnie to Comedy Central. Tu też skutecznie walczymy o polskiego widza, gwarantując mu prawdziwą rozrywkę, teraz już także
w jakości HD.

W szerszej perspektywie za sukces, na którym jeszcze długo korzystać może (choć nie musi) telewizja uznałbym fakt, że cała komunikacja - i ta w telewizji, i w internecie, a nawet w radiu - oparta jest w coraz większym stopniu na obrazie, przekazie wideo. Jestem przekonany, że jeśli branża telewizyjna umiejętnie skorzysta ze swoich naturalnych kompetencji w przygotowaniu kontentu wideo, łącząc je ze sprawnym wykorzystywaniem internetu to długo jeszcze nie będzie musiała się obawiać ani utraty sympatii widzów, ani pozycji w mediaplanach marketerów.

Porażka roku
Lokalnie to na pewno informacja o zakończeniu działania polskiego oddziału brokera reklamowego Atmedia. W perspektywie międzynarodowej to moim zdaniem ataki hakerskie na Sony Pictures
 z wszelkimi tego konsekwencjami.

Człowiek roku
Tu mam dwa typy. Pierwszy dla mnie to duet - Piotr Tyborowicz i Andrzej Karasowski z TVN Media - autorzy sukcesu Premium TV. W ostatnim roku, dzięki doskonałej strategii sprzedażowej i wysokiej jakości obsługi, umocnili dominację Premium TV na polskim rynku reklamy telewizyjnej.

Mój drugi typ to człowiek z brodą. Fenomen, który choć pojawił się nieco wcześniej, to w mijającym roku zdominował przekazy w mediach i nie tylko. Myślę tu szeroko - od Conchity Wurst uczącej nas akceptacji dla inności, po modę na facetów lumberseksualnych jako przeciwwagę dla wcześniej lansowanego metroseksualizmu. Dziś broda rządzi w telewizji, reklamie, showbusinessie. Nie mieć brody prawie już nie wypada.

Trend roku
Pierwszym bardzo ważnym dla branży telewizyjnej trendem jest dynamiczny rozwój platform i oferty VoD. To najlepsze potwierdzenie, że plotki o rychłej śmierci telewizji były zdecydowanie przesadzone. VoD , oferowane w kilku modelach jak choćby AVoD, czy SVoD zyskuje uznanie zarówno w oczach widzów, ceniących swobodę w dostępie do ulubionych filmów czy seriali, jak i naszych partnerów biznesowych, którzy widzą w tej usłudze szansę na dywersyfikację przychodów.

Druga tendencja, która może zmienić sposób myślenia o komunikacji z konsumentami, dotyczy nowych mediów i trendu nazwanego już przez niektórych ekspertów defriendyzacją. Każdy z nas spotkał już pewnie znajomego, który przynajmniej zadeklarował „wyłączanie się” z wybranych mediów społecznościowych. Czy takie deklaracje przejdą w czyny, czy Fabebooka zdominuje Instagram, a może będzie to Pinterest – prognozę pozostawię specom od digitalu. Sam na pewno będę bacznie obserwował te zmiany, bo jestem przekonany, że Mark Zuckerberg nie zasypia gruszek w popiele i potrafi zawalczyć o dominację swoich pomysłów w sieci.

Prognoza na 2015 roku
Na rynku telewizyjnym zapowiada się ciekawy rok i dużo nowości już w pierwszym kwartale - wystarczy wspomnieć start kanału Paramount Channel HD z portfolio Viacom, nowe oferty BBC, czy Foxa. Pewnie równie szybko dowiemy się kto zostanie nowym właścicielem TVN-u. Poza tym na pewno wszyscy gracze będą zabiegać zwłaszcza o to, by dotrzeć do widza ze spersonalizowaną ofertą o każdej porze, w każdym miejscu, by dzięki konkretnym urządzeniom być zawsze „pod ręką - tu i teraz”. A to musi oznaczać działania łączące siłę telewizji z internetem i tzw. mobilem.


Ryszard Sibilski, prezes Endemol Polska

Wydarzenie roku 
Wydarzenie na naszym podwórku to wielka fuzja firm Endemol , Shine i Core Media. Powstał w ten sposób największy dom produkcyjny na świecie. Połączenie jest kontynuacją trendu konsolidacji rynku produkcji formatów, który może doprowadzić do wzbogacenia oferty programowej.

Wydarzenie na polskim rynku to ponowne wystawienie TVN-u na sprzedaż, czyli zmiana strategii jego potencjalnego udziałowca - firmy Vivendi, która na nowo otworzyła możliwości zaistnienia nowych podmiotów na polskim rynku TV.

Sukces roku 
Sukces Endemol Polska to niewątpliwie wprowadzenie i ogromne powodzenie formatu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
Sukcesem było przywrócenie sprawdzonego „Tańca z Gwiazdami”. Tu szczególnie ciekawa jest podróż formatu z jednej stacji do drugiej, co u nas nie wydarza się prawie w ogóle, a na światowym rynku jest ogólnie przyjętą praktyką. To ciekawy sygnał dla producentów .

Należy odnotować też ogromny sukces programu „Rolnik szuka żony” w TVP1, pokazujący że prawdziwe życie i prawdziwe emocje wygrywają. Może to oznaczać, że widzowie wolą oglądać prawdziwe sytuacje od fikcyjnych quasi-życiowych fabułek odgrywanych przez amatorów.

Porażka roku
Nie ma co wytykać  porażek, ponieważ programowo i ratingowo mamy do czynienia z sinusoidą, nigdy do końca nie wiemy co spodoba się widzom. Często to nie tylko sprawa samego programu, ale również promocji i otoczenia konkurencyjnego.

Może nie w kategorii porażek, a bardziej zagrożeń widzę topniejący udział wielkiej czwórki i tu jest z pewnością ogromne wyzwanie na przyszły rok dla dużych nadawców i producentów.

Człowiek roku
YouTube i złoty strzał Sylwestera Wardegi, który podbił YouTube osiągając ponad 100 mln odsłon, czyli prawdziwie międzynarodowy medialny sukces Polaka. Bez promocji i wielkiego kapitału, a oryginalnym pomysłem umożliwił nasze zaistnienie na rynku światowym. Niesamowicie inspirujący i budujący przykład, że kreatywność jest w mediach najważniejsza.

Trend roku
W fabule na pewno wydarzyło się wiele: na świecie sukcesy święci kolejny sezon „The Walking Dead”, „Gra o tron”, „Detektyw” czy „Fargo”, a w Polsce „M jak Miłość” zdobywa 7 mln widzów. Ludzie kochają bajki , a seriale rządzą. Spory sukces kanałów emitujących powtórki seriali tego też dowodzi.

W produkcjach rozrywkowych  pojawiły się programy randkowe. I zostały bardzo ciepło przyjęte przez widzów.
Na pewno dobre wyniki ciągłe odnotowują programy typu celebrity-show, talent-show, kulinarne, natomiast na świecie wciąż króluje reality, a „Big Brother” nadal święci sukcesy. Do tego factual entertainment oraz stare, niezawodne teleturnieje. 

Prognoza na 2015 rok
Na pewno seriale, duża rozrywka z gwiazdami i może coraz odważniej reality. Zapowiadane od dawna pojawienie się Netflixu może nieźle zamieszać na rynku nowych i archiwalnych produkcji fabularnych i pozmieniać przyzwyczajenia widowni i sposób konsumpcji tego gatunku. Świadczyć o tym może przykład sukcesu Spotify na rynku muzycznym. To z kolei może być sygnałem dla stacji telewizyjnych, że czas przemyśleć strategie…


Ewa Czekała, prezes 4fun Media

Wydarzenie roku
Miniony rok w ramówkach telewizyjnych nie wyróżniał się niczym szczególnym. Stacje postawiły na sprawdzone formaty,  a te z kolei pokazały, że są ważniejsze niż marka kanału, który je emituje i mogą swój sukces powielać przechodząc do konkurencji. Nadawcy tym samym nie pokazali nowej jakości.

Rekordy oglądalności biły natomiast relacje i przekazy z największych światowych wydarzeń sportowych, które odbyły się w mijającym roku: Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn. Każde z tych zdarzeń było szczególne i obfitowało w spektakularne widowiska, a dwa z nich dodatkowo były niezwykłe dla polskich widzów. W czasie Olimpiady nasi sportowcy bili medalowe rekordy. Siatkarze z kolei bili przeciwników. Siatkówka stała się naszym  sportem narodowym, a zawodnicy bohaterami. Nie na długo jednak, gdyż polscy piłkarze postanowili od teraz wygrywać wszystkie mecze i ograli świeżo upieczonych mistrzów świata!

W tym roku w telewizji rządził wielki sport i polscy sportowcy.

Sukces roku
Niewątpliwym sukcesem jest organizacja Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn. Pierwszy raz w historii, komercyjny nadawca telewizyjny sfinansował wydarzenie o charakterze światowym. Impreza miała rekordowy budżet, biła rekordy frekwencji i oglądalności, elektryzowała Polaków wynosząc niszową dyscyplinę do rangi sportu narodowego. Sprzedano także rekordową liczbę płatnych subskrypcji, pokazując potencjał polskiego payTV. Dodatkowo polscy siatkarze zapisali się w historii dyscypliny, a Polska stała się światową potęgą.
A jednak…

Porażka roku  
Siatkarski mundial okazał się jednocześnie spektakularną klapą!

Brak chęci porozumienia i wzajemne oskarżenia pomiędzy Polsatem a TVP doprowadzają do zakodowania relacji, co spotyka się z oburzeniem  społecznym oraz zawodników. Wycofują się sponsorzy.  Nabywca praw telewizyjnych i  jednocześnie współorganizator ogłasza, że impreza jest deficytowa. Wszystko to sprawia, że jej odbiór jest wyjątkowo negatywny. Interweniuje Prezydent RP!

Pomimo, że finał jednak nadawany jest w kanale otwartym, sytuację psuje absurdalny publiczny spór rzeczników Polsatu i TVP o liczbę widzów. A finałem wszystkiego jest niedawny skandal korupcyjny.

Podsumowując, należałoby powiedzieć językiem kibica: „Jak można było to tak s…?!”.

Człowiek roku
Jako grupa na ten tytuł zasłużyli polscy sportowcy. Dostarczyli polskim widzom niesamowitych emocji i radości. W tym roku wyjątkowo wielu z nich stało się gwiazdami telewizji. Ciężko wymieniać każdego z osobna, bo można by kogoś pominąć. Na tle innych tzw. celebrytów, wyróżniali się skromnością, naturalnością i tym, że stały za nimi prawdziwe osiągnięcia.

Jako pojedyncza osoba niewątpliwie, kolejny raz, wyróżnił się prezes Zygmunt Solorz-Żak. Był zarówno tym, który zwalniał i nominował, łączył i przejmował. A następnie odkodowując siatkarski mundial pozostał jednocześnie filantropem.

Trend roku
Nadawcy w zeszłym roku postawili na sprawdzone formaty. Niewątpliwie królowały programy kulinarne. Oglądając telewizję można było odnieść wrażenie, że cała Polska w 2014 roku gotowała.

Dało się zauważyć  inwestycje nadawców oraz dystrybutorów w rozwój własnych serwisów VoD. Jest to zapewne związane z przygotowaniami do zapowiadanego wejścia Netflixa na Polski rynek.

Prognoza na 2015
W tym momencie wydaje się, że główni nadawcy nie planują w tym roku szczególnych zmian w ramówkach. Postawią raczej na to co sprawdzone i dobrze funkcjonujące. Możliwe jednak, że skoro przez rok się gotowało i jadło, to może przyjdzie czas, aby znowu potańczyć i pośpiewać. Może okazać się także, że dla równowagi niezbędny będzie fitness.

W tym roku, zgodnie z prognozami, można spodziewać się wzrostu wydatków reklamowych. Powinno się to przełożyć na zwiększenie inwestycji w kontent.

Zapewne na układ sił na rynku TV, wpłynie zapowiadana sprzedaż TVN. Od tego, kto będzie inwestorem i na ile będzie interesowała go zmiana dotychczasowej linii stacji, zależeć będzie wpływ tej transakcji na wielkość i charakter zmiany. Kto się wzmocni i kto najwięcej na tym zyska, tego dziś jeszcze nie wiemy. Jedno jest tylko pewne, że przyszły właściciel TVN nie będzie właścicielem własnej platformy satelitarnej, a z nc+ będzie jedynie współpracował.

Spodziewane wejście Netflixa niewątpliwie ożywi krajowy rynek VoD. Nie sądzę jednak, aby miało to przełożenie na sposób konsumpcji telewizji linearnej w Polsce już w przyszłym roku, co przepowiada Reed Hastings - CEO Netflix. Na to większy wpływ będą miały decyzje związane z MUX-8.

 

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Branża telewizyjna podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
serio?
"Człowiek roku
Na pewno decyzja ITI i NC+ o wycofaniu się z TVN."

Fajny człowiek, nie ma co ;p
odpowiedź
User
w
Coraz więcej ludzi rezygnuje z Tv ponieważ nie da się ogladac szmiry tandety i medialnego badziewia które sprzedajecie Drodzy państwo możecie tylko zaklinac rzeczywistosc
odpowiedź
User
T.R.
Pan Piekarski z Golden Media, producent i pomysłodawca wprowadzenia do Polski programu Warsaw Shore, czyli najgorszego telewizyjnego szamba , martwi się o poziom telewizji publicznej. A nie chcieli w TVP Warsaw Shore? Trzeba mieć tupet...
odpowiedź