Facebook chce dostępu do danych bankowych swoich klientów
Facebook prowadził negocjacje z kilkoma amerykańskimi bankami w sprawie udostępnienia danych o ich klientach i dokonywanych przez nich transakcjach. Banki odmówiły jednak Facebookowi, a jeden z nich całkiem wycofał się z rozmów.
Jak podał „Wall Street Journal” Facebook prowadził z wybranymi bankami, wśród których znalazły się JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citigroup oraz US Bancorp rozmowy na temat udostępnienia przez nie danych na temat klientów i wykorzystania ich w komunikatorze Messenger.
Facebook chciał otrzymać informacje m.in. na temat produktów finansowych wykorzystywanych przez klientów banków oraz dokonywanych przez nich transakcji.
Banki na nie
Firma tłumaczyła przedstawicielom banków, że dzięki tego typu danym będzie mogła zaoferować użytkownikom Messengera przydatne informacje na temat działań wykonywanych na ich rachunkach czy też ostrzeżenia przed próbami oszustw.
Jak twierdzą anonimowe źródła gazety, banki odmówiły Facebookowi, a jeden z nich całkiem wycofał się z rozmów. Głównym powodem miała być ochrona prywatności.
Facebook dementuje
Informacje „WSJ” wywołały wątpliwości w mediach, bowiem Facebook od czasu afery z Cambridge Analytica i wyciekiem danych użytkowników utracił renomę firmy zapewniającej bezpieczeństwo. Dlatego posiadanie przez Facebook wrażliwych danych bankowych internautów może budzić uzasadnione obawy.
Po publikacji „WSJ” Facebook wydał komunikat przesłany mediom, w którym zaprzecza doniesieniom dziennika o zbieraniu informacji o transakcjach użytkowników. Serwis przyznał, że tak jak inne platformy internetowe ma wśród partnerów banki czy operatorów kart płatniczych po to by oferować użytkownikom coraz więcej narzędzi ułatwiających ich życie.
Facebook zapewnił, że nie chce gromadzić wrażliwych informacji finansowych użytkowników Messengera, chodzi jedynie o dane dzięki którym - np. za pośrednictwem chatbotów - będą oni mogli szybko i sprawnie kontaktować się z bankami w komunikatorze.
W II kwartale 2018 roku Facebook zanotował przychód w wysokości ponad 13 miliardów dolarów, a zysk netto wzrósł do 5,1 miliarda dolarów.
Dołącz do dyskusji: Facebook chce dostępu do danych bankowych swoich klientów