Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
Bartłomiej Sienkiewicz przestaje być ministrem kultury. Startuje z listy KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W marcu na antenę Trójki wróci audycja dotycząca muzyki niezależnej - zapowiedziała szefowa stacji Agnieszka Szydłowska. W rozgłośni swój program o tematyce wschodniej będzie prowadził Piotr Pogorzelski, związany już z Polskim Radiem przez ponad 20 lat.
Leszek Kozioł, wiceprezes zarządu TIME oraz Radia Eska uruchomi własną rozgłośnię - Radio Wielkopolska. Będzie to stacja o charakterze lokalnym, która ma być w stałym kontakcie ze słuchaczami. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiedział, że wystartuje w drugim kwartale tego roku.
Internetowe Radio357 udostępniło dla swojej społeczności szczegółową ankietę, za pośrednictwem której bada nastroje, preferencje słuchaczy i ich oczekiwania wobec stacji. Ankieta została przygotowana we współpracy z agencją SmartScope. „Chcemy być radiem, które słucha swojej społeczności” - deklarują radiowcy.
- Bez własnego "wkładu merytorycznego", a także finansowego, ten gest staje się pusty, by nie powiedzieć fałszywy - ocenia udział nadawców w „70 sekund ciszy”, upamiętniającym 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP. Do akcji przyłączyły się główne stacje telewizyjne i radiowe oraz 1500 portali internetowych.
W środę wieczorem Michał Margański w radiowej Trójce puścił zabawne wypowiedzi jej wieloletnich dziennikarzy, którzy pożegnali się z stacją w ostatnich latach. Nagranie zostało nagle przerwane, według Margańskiego na polecenie dyrektora rozgłośni. - Chciałem powiedzieć, że tak jak w stanie wojennym usuwano, zwalniano ludzi z pracy, tak moi znajomi zostali przez te osiem lat wyrzuceni albo po prostu sami odeszli z radia - mówi Margański portalowi Wirtualnemedia.pl.
Premier Donald Tusk stwierdził, że jest usatysfakcjonowany niedawnymi zmianami w mediach publicznych, jako przykład wskazując sposób relacjonowania czwartkowej manifestacji zwolenników PiS. Zapowiedział, że owe media otrzymają niezbędne finansowanie z budżetu państwa, ale „nie trzeba do tego miliardów”.
TV Republika zamierza wziąć udział w konkursie KRRiT dotyczącym nadawania w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. - Na pewno będziemy walczyć o to, żeby Telewizja Republika była wszędzie dostępna i miała jak najwyższą jakość - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes stacji. Startu nie wykluczają Red Carpet TV i Grupa MWE Networks.
Na kanale 52. (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej pojawiła się plansza zapowiadająca start stacji wPolsce24. – Już za chwilę będzie tutaj telewizja wPolsce24. Poinformuj innych, żeby nastroili odbiorniki – można przeczytać na ekranie. Start medium związanego z braćmi Karnowskimi powinien nastąpić w najbliższych tygodniach.
Wydawnictwo Burda Media Polska kończy wydawanie miesięcznika „Chip” i jego wersji on-line - Chip.pl. Miesięcznik ukazywać się będzie do kwietnia, strona internetowa i towarzyszące jej media społecznościowe znikną z rynku w lipcu br. Powód: słaba sprzedaż miesięcznika i niska liczba użytkowników w internecie. Wydawca zwalnia cały zespół.
Telewizja braci Karnowskich, która wchodzi na multipleks, powinna zwiększyć dotychczasową oglądalność wPolsce.pl. Jak jednak zgodnie podkreślają pytani przez Wirtualnemedia.pl eksperci, wPolsce24 będzie walczyć o tych samych widzów co TV Republika. - Mamy powrót do rywalizacji między braćmi Karnowskimi a Tomaszem Sakiewiczem. Wcześniej to była rywalizacja o państwowe pieniądze. Teraz będzie rywalizacja już bez państwowych pieniędzy, ale o to samo zamknięte grono odbiorców - ocenia Łukasz Warzecha.
Od poniedziałku program „Jak oni kłamią”, zarzucający rzekome manipulacje TVN, będzie pokazywany nie tylko w TVP Info, lecz także w TVP1, gdzie zastąpi magazyn reporterski „Alarm!”.
Dziennikarz Maciej Kluczka z poznańskiego Radia Merkury uważa, że został odsunięty od prowadzenia rozmów tuż po tym, jak dopytywał na antenie Ryszarda Czarneckiego o jego syna. - To nieprawda. Dziennikarz nie został odsunięty, a wokół sprawy niepotrzebnie narasta polityczna otoczka - mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Filip Rdesiński, redaktor naczelny poznańskiej radiostacji. W sprawę zaangażowała się posłanka PiS Joanna Lichocka.
Większość kont antyszczepionkowych, aktywnych w polskim internecie i mediach społecznościowych w czasie pandemii, zmieniło się teraz w konta antyukraiński i powielające narrację Kremla - alarmuje fact checkingowy serwis Demagog, zajmujący się tropieniem fake newsów. - Chociaż zazwyczaj są to treści oryginalne, czyli nie zapożyczane, to jednak powielają one rosyjskie przekazy propagandowe - mówi nam Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny serwisu.
Szef “Panoramy” Jarosław Kulczycki rozstaje się z Telewizją Polską – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Informację tę potwierdza biuro prasowe TVP. Dziennikarz wrócił do telewizji publicznej pod koniec roku.
Telewizja wPolsce24.pl (Fratria) w pierwszym dniu emisji miała 0,74 proc. udziału w rynku, zaś pierwsze wydanie „Wiadomości” zgromadziło ponad 142 tys. widzów. Jednak to wydłużony serwis Republiki „Dzisiaj” miał tego dnia kilka razy więcej widzów.
Związany dotychczas z TVP Info Roch Kowalski od 1 września będzie na stałe zatrudniony w Polskim Radiu 24 – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Dotychczasowy dziennikarz TVP Info będzie prowadził m.in. poranki oraz podcasty.
Od lat walczę z antysemityzmem, z przemocą, z hejtem i z agresją; nie były moją intencją żadne insynuacje – napisała w mediach społecznościowych Monika Olejnik. Nawiązała do sytuacji, że szef MSZ Radosław Sikorski opuścił studio jej programu, a potem zażądał od TVN i Warner Bros Discovery przywrócenia standardów dziennikarskich. Głos w sprawie zabrała też redakcja “Tygodnika Powszechnego".
W poniedziałek widzowie TVP1 pierwszy raz mogli zobaczyć program informacyjny „19.30” w nowej wizualizacji. W serwisie zmieniono m.in tło w studiu i dodano zegar pokazujący godzinę. TVP pochwaliła się też, że program w niedzielę pokonał konkurentów z głównych anten.
Przedstawiciele Gazeta.pl i Wyborcza.pl (oba serwisy należą do Agory) zapewniają, że usuwają przy tekstach tylko komentarze wulgarne, obraźliwe i szerzące nienawiść. Ma to zapewnić większą kulturę dyskusji na portalach.