Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
Agnieszka Kamińska, poprzednia prezes Polskiego Radia, objęła funkcję dyrektor Centralnego Przystanku Historia wchodzącego w skład Instytutu Pamięci Narodowej. Publicznym nadawcą kierowała przez prawie cztery lata.
Apel otwarty skierowany do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wspierają przedsiębiorcy, ludzie mediów i kultury. Chodzi o podjęcie zdecydowanych działań w walce z publikowaniem w przestrzeni cyfrowej fake newsów oraz mowy nienawiści. Z inicjatywy Polskiej Rady Biznesu oraz Rady Polskich Przedsiębiorców apel podpisało ponad 200 osób, w tym m.in. menadżerowie z największych polskich mediów, jak Wirtualna Polska, TVN, RASP czy Agora.
Platforma cyfrowa Polsat Box wprowadza od 1 lutego zmiany na liście kanałów w dekoderach satelitarnych i IPTV w zakresie pozycji 1-50. - Dzięki temu klienci i widzowie będą mieli łatwiejszy dostęp do kanałów ogólnych, informacyjnych i sportowych - informuje Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.
Paulina Stolarek-Marat została nową dyrektorką radiowej Jedynki, zastępując Marcina Kusego. Wicedyrektorem będzie Jacek Czarnecki, wcześniej w Radiu Zet. W kierownictwie stacji jest także Magdalena Szturemska.
Marcin Wolski - twórca audycji TVP Info „W tyle wizji” - wczoraj pożegnał się z widzami Telewizji Polskiej. - Poprzednim razem moja wielka przygoda z „60 minut na godzinę” skoczyła się za sprawą generała w ciemnych okularach, który po prostu pewnego dnia wyłączył nadajniki Polskiego Radia. Tym razem trzeba było wyłączyć nadajnik polskiej telewizji - skomentował na swoim profilu na YouTube.
Obóz rządzący pracuje nad projektem ustawy o nowym sposobie finansowania mediów publicznych. Szef sejmowej komisji kultury Bogdan Zdrojewski informuje Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy mogą wejść w życie z początkiem 2025 roku. TVP i Polskie Radio mają być finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej.
Na portalach należących do Wirtualnej Polski zablokowano komentarze przy artykułach na temat agresji Rosji wobec Ukrainy. - Obserwujemy wzmożone działanie tzw. trolli - uzasadnia Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP. W czwartek na taki ruch zdecydowały się Interia i Polska Press.
Telewizja Puls podjęła decyzję o zakończeniu emisji serialu „Lekarze na start” po pierwszym sezonie. - Produkcja nie została entuzjastycznie przyjęta przez naszych widzów - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.
Część dziennikarzy czy osób tworzących produkcje nie otrzymała dotąd przelewów od TVP za pracę wykonaną w ostatnich miesiącach - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Problem dotyczy tych, którzy współpracują z telewizją publiczną na umowach B2B. - Sytuacja jest niekiedy dramatyczna - mówi nam Bogdan Wiśniewski, szef „Solidarności” w spółce.
W czwartek Polsat poinformował, że dotychczasowa szefowa pionu informacji i publicystyki w tej telewizji, Dorota Gawryluk, obejmie nowo utworzone stanowisko dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych w Telewizji Polsat i Grupie Polsat Plus. Jej dotychczasowe miejsce zajmuje z kolei Piotr Witwicki. - Można to odczytać jako sygnał, że szykuje się pewna zmiana w narracji informacyjno-publicystycznej - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl medioznawca prof. Jacek Dąbała. - Nie zawsze dziennikarz newsowy może odnaleźć się w nowym uniformie i gorsecie - mówi z kolei dr Miłosz Babecki z Katedry Badania Mediów UWM.
- To nie jest tak, że jesteśmy zachwyceni narzędziami AI, wyeliminujemy żywego człowieka. Nie, to nie o to chodzi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef krakowskiej rozgłośni Marcin Pulit, który stoi za eksperymentem z prezenterami AI na antenie Off Radia Kraków. Zaprzecza, że wprowadzenie awatarów ma związek ze zwolnieniami. Byli współpracownicy rozgłośni przygotowali jednak petycję kierowaną m.in. do RPO i KRRiT. Głos w sprawie zabrał nawet wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Stacja TVN24 wskutek awarii przez kilka godzin w środę była dostępna w dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej. Wywołało to euforię części użytkowników social mediów, którzy od dawna apelują o dołączenie stacji do darmowych multipleksów. Nie jest to jednak możliwe, a przyczyn jest kilka.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że kolejne środki z budżetu państwa, znacznie niższe niż w poprzednich latach, mogą trafić do Telewizji Polskiej i Polskiego Radia dopiero po „uzdrowieniu sytuacji”. - Takie media publiczne w ogóle nie zasługują na finansowanie z kieszeni podatnika - podkreślił.
Po przejęciu przez nowe kierownictwo budynku TVP przy Woronicza 17 w Warszawie, dotychczasowi pracownicy “Wiadomości” i TVP Info nadawali swoje programy ze studia przy placu Powstańców Warszawy, a były one emitowane na antenie TV Republika. TVP ostrzega dziennikarzy, że takie działania to czyn nieuczciwej konkurencji. - Udzieliłem dziennikarzom TVP gościny na czas próby nielegalnego przewrotu w mediach publicznych, ale w momencie, kiedy osoby organizujące ten przewrót, pójdą do więzienia, dziennikarze wrócą do swojej pracy - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny TV Republika.
Digitalradio Büro Deutschland, organizacja zrzeszająca nadawców publicznych i prywatnych w Niemczech, przygotowała raport na temat cyfryzacji radia w Europie. Wynika z niego, że emisja DAB+ jest już dostępna w 30 krajach kontynentu.
Kabaret Moralnego Niepokoju i Kabaret Młodych Panów we wspólnym oświadczeniu ogłosili zakończenie współpracy z telewizją Polsat, po tym jak stacja bezterminowo zawiesiła emisję programu „Kabaret na żywo. Młodzi i Moralni”. - Do zobaczenie nie wiemy kiedy, ale nie tam gdzie do tej pory - stwierdził Robert Górski.
Prezenter Filip Chajzer rozstaje się ze stacją TVN,w której do czerwca br. prowadził program "Dzień dobry TVN". Jak twierdzi Chajzer, stacja zarzuciła mu konkurencyjną działalność i złamanie umowy.
Od wtorku Telewizja Republika jest emitowana satelitarnie w jakości HD, na taki standard przechodzi też w większości sieci kablowych. - Naszym celem jest przegonienie TVN24 i zostanie stacją informacyjną numer jeden - zapowiada Jarosław Olechowski, szef wydawców w stacji.
Od kilku miesięcy kanał Polsat News notuje regularne wzrosty oglądalności. - Nie piałbym z zachwytu nad tym, jaki to program jest świetny. Zastanowiłbym się, co proponuje w danej sytuacji Polsat - duopolu, kiedy mamy z jednej strony TVN24 - bardzo niesprzyjający rządowi, a z drugiej strony mamy tzw. telewizję publiczną, która jest ślepo zapatrzona w rzeczywistość proponowaną przez PiS - uważa prof. Wiesław Godzic.
Zmarły niedawno Jerzy Urban w dalszym ciągu będzie redaktorem naczelnym założonego przez siebie tygodnika „Nie” (Urma) – dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. Sam tytuł, jak podkreśla jego wicenaczelny Przemysław Ćwikliński, wciąż będzie się ukazywał.