SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

IKEA wycofuje plastikowe jednorazowe produkty ze sklepów i restauracji

Firma IKEA w ramach nowej strategii zrównoważonego rozwoju zapowiedziała wycofanie plastikowych produktów jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji. Chodzi m.in. o słomki, jednorazowe kubki czy worki na śmieci. W 2020 roku nie kupimy ich już w sklepach sieci, nie zobaczymy też w restauracjach i kawiarniach.

 

IKEA ogłosiła nowe zobowiązania na rzecz środowiska i społeczeństw. Firma chce swoimi działaniami ułatwiać ludziom prowadzenie zdrowego i ekologicznego stylu życia, przeciwdziałać zmianom klimatu oraz przyczyniać się do zmiany myślenia o odpadach. Dokument zawiera konkretne zadania, które IKEA zobowiązała się zrealizować do 2030 roku.

IKEA kontra plastik

Firma zadeklarowała m.in., że będzie tworzyć wszystkie swoje produkty w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, z zamiarem stosowania wyłącznie materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

Zobowiązała się usunąć wszystkie plastikowe produkty jednorazowego z asortymentu we wszystkich swoich sklepach na świecie oraz w restauracjach i bistro do 2020 roku.To drugie zobowiązanie dotyczy Grupy Ikea, czyli największego franczyzobiorcy, który ma ponad 360 sklepów na całym świecie, w tym 10 w Polsce.

Planuje też zwiększyć udział produktów roślinnych w ofercie IKEA Food, takich jak wegetariańskie hot dogi, które będą dostępne w Polsce od sierpnia br.

Ponadto IKEA zmniejszy emisję gazów cieplarnianych i zwiększy efektywność energetyczną z własnej działalności oraz rozszerzy ofertę przystępnych cenowo instalacji fotowoltaicznych dla domu oraz innych rozwiązań w zakresie czystej energii na 29 rynków do 2025 roku.

IKEA recyklinguje w Polsce 100 proc. kartonów

Jak podaje firma w komunikacie, w sklepach w Polsce już udało się osiągnąć 100 proc. recyklingu odpadów kartonowych.

- Do 2025 roku chcemy odzyskiwać też wszystkie odpady drewniane i plastikowe. W ubiegłym roku naszych 80 turbin wiatrowych IKEA w Polsce wygenerowało 456 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 125 911 gospodarstw domowych. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii IKEA w Polsce osiągnęła niezależność energetyczną już w 2016 roku - mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.

IKEA chce także zachęcać swoich klientów do korzystania z energii odnawialnej. W 2017 roku w ofercie IKEA w Polsce znalazły się kompleksowe instalacje fotowoltaiczne w przystępnej cenie dla gospodarstw domowych. Przy pięciu sklepach IKEA w Polsce działają punkty ładowania pojazdów elektrycznych, a do 2020 roku takie ładowarki będą we wszystkich lokalizacjach. Również wzrost sprzedaży technologii LED w Polsce w roku finansowym 2017 był największy ze wszystkich rynków świata.

Dołącz do dyskusji: IKEA wycofuje plastikowe jednorazowe produkty ze sklepów i restauracji

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Brawo Ikea!!!
0 0
odpowiedź
User
marta ruszkowska
Super i szacun dla firmy
0 0
odpowiedź
User
plastic bertrand
fajnie fajnie, ale chyba im zużycie wody i prądu trochę skoczy w restauracjach;-)
0 0
odpowiedź