SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Zapowiada „silne media publiczne”

Poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król został w czwartek wybrany na przewodniczącego Rady Mediów Narodowych. Jak informuje członek RMN Robert Kwiatkowski Prawo i Sprawiedliwość nie zbojkotowało posiedzenia, tylko wysunęło kandydaturę Piotra Babinetza. Nowy przewodniczący zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że będzie kierował się filozofią „silne media publiczne w silnym państwie”. 

Kandydaturę Króla zgłosił Kwiatkowski, który trafił do Rady Mediów Narodowych z rekomendacji Lewicy. Poza nim i samym zainteresowanym, o wyborze przewodniczącego zaważył głos Marka Rutki, również z rekomendacji Lewicy. Poseł PiS Piotr Babinetz uzyskał dwa głosy – swój i posłanki Joanny Lichockiej, która zgłosiła jego kandydaturę. Posiedzenie odbyło się na terenie Sejmu i potrwało blisko kwadrans.

Jakimi sprawami zajmie się teraz Rada Mediów Narodowych? - To pytanie do nowego przewodniczącego. Nie chciałbym mu tutaj gotować, mieszać w garnku. Niech teraz on przejmie te wszystkie sprawy. Będziemy się jeszcze przed świętami widzieć na posiedzeniu Rady. Nie ma daty, nie ma porządku obrad, ale wkrótce się to jakoś doprecyzuje – relacjonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kwiatkowski.

„Zaczniemy od uchylenia uchwał”

Nowy przewodniczący RMN planuje najbliższe posiedzenie gremium na piątek 20 grudnia. – Myślę, że zaczniemy od uchylenia uchwał powołujących (przyp. red. RMN w poprzednim składzie). Ja będę chciał też przejrzeć te uchwały, które były podjęte. Proszę o cierpliwość, żebym miał trochę czasu na przygotowanie się, ale od tego będziemy zaczynać – mówi Wirtualnemedia.pl Wojciech Król. 

Po zmianach w mediach publicznych w grudniu ub.r. Rada z Krzysztofem Czabańskim na czele powołała na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej Michała Adamczyka, wtedy dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, obecnie związanego z telewizją wPolsce24 Fratrii. Ówczesnego szefa portalu tvp.info Tomasza Owsińskiego powołano na członka zarządu TVP.

Rada Mediów Narodowych działa od 2016 roku i powołuje zarządy, rady nadzorcze i rady programowe Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. RMN kierowana przez Króla na razie nie zamierza powoływać nowych zarządów czy rad nadzorczych. Jak informowaliśmy wcześniej, nie będzie też w najbliższym czasie dążyć do zakończenia likwidacji spółek. Ma to być stopniowy proces.

Jaka filozofia będzie przyświecała nowemu przewodniczącemu? – Silne media publiczne w silnym państwie. Słabe media publiczne nikomu nie służą. Ucząc się na tym, co się stało w ostatnich latach i patrząc na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, powinniśmy wzmacniać media publiczne, żeby walczyć z dezinformacją i być przygotowanym na zarządzanie informacją w sytuacjach kryzysowych – zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodniczący Rady Mediów Narodowych Wojciech Król.

Król za odwołanego Czabańskiego

W październiku z Rady Mediów Narodowych został odwołany jej przewodniczący Krzysztof Czabański. Powodem była obecność w radzie instytutu, który pośrednio ma udziały w mediach związanych z Tomaszem Sakiewiczem, takimi jak TV Republika.

Król został wybrany do Rady Mediów Narodowych przez Sejm 5 grudnia. Nowy członek RMN jest posłem od 2015 roku. Od trzech kadencji zasiada w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jest też jej wiceprzewodniczącym. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Tytuł magistra uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Dołącz do dyskusji: Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Zapowiada „silne media publiczne”

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
O
Smutne. Sądząc po degrengoladzie obecnych mediów publicznych będą silne, ale bez widzów i słuchaczy albo że śladiwą ilością. Miliony które opuściły je w ciągu roku nie wrócą.
31 7
odpowiedź
User
Wolne media
Jak spółka POstawiona w stan likwidacji ma być silna no chyba żeby wydoić od podatników 3,5 miliarda bo onkologia przestała być już ważna
27 6
odpowiedź
User
Janusz
Wygląda na niezłą kanalię, propaganda będzie się lać jeszcze mocniej
53 5
odpowiedź