Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
Były prowadzący „Pytania na śniadanie” w TVP2 Tomasz Kammel podjął działania prawne wobec obecnej szefowej programu Kingi Dobrzyńskiej. Chodzi o jej niedawny komentarz facebookowym o „nadętych chłopczykach przekonanych, że istnieje cud narodzin, i trzeba udawać kogoś kim się nie jest”.
Samuel Pereira w kwietniu bieżącego roku założył zbiórkę pieniędzy, dzięki którym opłacić koszty procesu wytoczonego mu i pozostałym szefom Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przez TVP. Akcja dobiegła końca na początku lipca. Udało się zebrać zaledwie 16 proc. z oczekiwanej kwoty.
W 2023 roku Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”, w której radzie są m.in. Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Hejke, osiągnęła zdecydowanie najwyższe przychody i zysk netto w swojej historii.
Nowy program Katarzyny Kasi oraz Grzegorza Markowskiego w TVP Info nie ruszy 2 września br., a tydzień później. Ma być emitowany od poniedziałku do piątku o godz. 21.00.
Niebawem ponownie wszyscy dziennikarze Polskiego Radia, których można usłyszeć na antenie, będą musieli posiadać Kartę Mikrofonową. Rzecznik nadawcy tłumaczy to w rozmowie z Wirtualnemedia.pl chęcią „podniesienia jakości programów”. Dziennikarze w nieoficjalnych rozmowach obawiają się, że to przeżytek i „pretekst do weryfikacji, jak w czasach PRL”.
Dziennikarka Dorota Wysocka-Schnepf znalazła się w ogniu krytyki internautów po wywiadzie, który przeprowadziła na antenie TVP Info z wdową po Piotrze Szczęsnym. Mężczyzna dokonał samospalenia w 2017 roku w proteście przeciwko polityce ówczesnego rządu. Wysocka-Schnepf, oskarżana nawet o gloryfikację samobójstw na antenie, wydała oświadczenie.
W tegorocznym Światowym Rankingu Wolności Prasy Polska zajęła 47. miejsce. To spadek o 29 pozycji w porównaniu z poprzednim rokiem. W rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl przedstawiciele Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Towarzystwa Dziennikarskiego i Fundacji Press Club w różny sposób oceniają zarówno przyczyny słabnącej pozycji Polski, jak i kryteriów stosowanych przy tworzeniu zestawienia.
Maciej Pawlicki został odsunięty przez prezesa TVP Jacka Kurskiego od prowadzenia programu „Studio Polska” w TVP Info. Pawlicki twierdzi, że program znika z ramówki stacji.
- Znamy i podziwiamy Lucasa, a naszym zamiarem nigdy nie było kopiowanie tej postaci. Ostateczny efekt prac jest rezultatem wielu inspiracji a przede wszystkim naszą autorską, abstrakcyjną propozycją - komentuje Anna Koszur z agencji Scholz&Friends Warszawa, która przygotowała nową kampanię reklamową Netii z animowanym pająkiem w roli głównej. Według ekspertów z branży reklamowej trudno mówić o plagiacie. Argumentują, że mowa o jednej ikonie, która nawet jeśli wzorowana jest na istniejącej postaci, to już bardziej na zasadzie bliskiej inspiracji, niż dosłownego kopiowania.
Radio 357 we wtorek poinformowało, że zakończyło tworzenie docelowej struktury własnościowej. Nadrzędnym podmiotem jest teraz spółka komandytowa, zaś jej udziałowcem - spółdzielnia, skupiająca zespół tworzący rozgłośnię. Radiem zarządza nadal dotychczasowa spółka z zarządem, na czele którego stoi Paweł Sołtys. Tomasz Michniewicz, który sprzedał swoje udziały, ma pozostać w stacji jako gospodarz audycji.
W poniedziałek podczas transmisji w Eurosporcie z turnieju tenisowego w ramach igrzysk olimpijskich widzowie mogli usłyszeć kilka wulgarnych słów wypowiedzianych przez komentatora Karola Stopę. - Przepraszamy w imieniu Eurosportu i Karola Stopy za niewłaściwy język, którym posłużył się podczas transmisji meczu tenisowego - przekazało biuro prasowe TVN Grupy Discovery.
Prezenter Rock Radia (Grupa Radiowa Agory) Tomasz Miara od października będzie pracował w Programie III Polskiego Radia. - Nie dotykam polityki, chcę robić radio. Może jesteśmy w stanie dać stacji nową jakość - mówi Miara w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Były dziennikarz „Gazety Wyborczej” (Agora) Łukasz Długowski zarzucił szefowej „Wysokich Obcasów” Aleksandrze Klich niewłaściwe traktowanie noszące znamiona mobbingu. - Zarzuty pana Długowskiego są pomówieniem. Nikt nie skierował wobec mnie pozwu o mobbing - podkreśla Klich. Natomiast Agora podjęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.
Jedną z piątkowych audycji na antenie Radia Białystok Andrzej Ryczkowski prowadził, będąc nietrzeźwy, miał we krwi 2,5 promila alkoholu. Szef rozgłośni Mirosław Bielawski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zapewnia, że to incydentalny przypadek, a wobec dziennikarza zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe. Z naszych informacji wynika, że Ryczkowski zgłosił się na leczenie odwykowe, na razie nie wróci na antenę.
„Magazyn Ekspresu Reporterów” jesienią nie pojawi się już na antenie TVP3 - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Telewizja Polska zdecydowała o zdjęciu programu z ramówki, najprawdopodobniej kierując się coraz niższą jego oglądalnością. To druga już kultowa audycja, która znika z anten publicznego nadawcy.
Jeden z reżyserów zatrudnionych w Telewizji Polskiej przez ostatnie dwa lata w ramach umów cywilnoprawnych z nadawcą zarobił brutto 1,4 mln zł, a inny - 1,2 mln zł. Więcej zarobił w ten sposób tylko były szef TAI Jarosław Olechowski. Dyrektor Agencji Kreacji, Rozrywki i Oprawy tłumaczy, że spółka „miała na uwadze, aby stawki pracowników wykonujących dodatkowe prace nie odbiegały od rynkowych”.
W obliczu tego, jak funkcjonowała Telewizja Polska w czasach Jacka Kurskiego, jedyną możliwą formą jej uzdrowienia jest teraz „opcja zero”, czyli zwolnienie wszystkich zatrudnionych tam osób i ponowne zatrudnienie, tych, którzy przejdą rekrutację - uważa pracujący przez wiele lat dla TVP producent Paweł Zeitz. Swoje tezy opublikował w formie listu otwartego. - Zbyt ostro? Nie sądzę. W TVP pracują fachowcy, którzy bez problemu przeszliby taką rekrutację - mówi Zeitz portalowi Wirtualnemedia.pl.
W mediach pojawiły się plotki o tym, że dyrektor programowy Polsatu Edward Miszczak, po serii kontrowersyjnych zmian w ramówce, które skończyły się niepowodzeniem, może zostać prezesem TVP. Czy sprawdziłby się w tej roli? Zdania ekspertów są podzielone. - Gdyby Miszczak miał przenieść do TVP doświadczenia TVN przemnożone przez Polsat, byłoby to nieszczęście dla mediów publicznych. Doradzałbym, żeby poprowadził tam kanał nastawiony na rozrywkę, np. TVP2 - łagodnie i inteligentnie skomercjalizowany - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Maciej Mrozowski, medioznawca.
Gotowe są już zręby ustawy o reformie mediów publicznych, opracowane przez zespół ekspertów dla przyszłego rządu. Niebawem projekt trafić ma pod konsultacje publiczne - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wśród proponowanych zmian jest ograniczenie emisji reklam w TVP o trzy czwarte. - Telewizja publiczna winna opierać się na społecznej służbie - mówi nam Jan Dworak, jeden z członków zespołu przygotowującego projekt ustawy.
Publicysta Jacek Żakowski wywołał burzę w mediach społecznościowych swoją propozycją oddania TVP2 Prawu i Sprawiedliwości. - Fundamentalnie nie zgadzam się z Jackiem. Publiczna telewizja musi być całością, w całości podlegającą prawu oraz regułom przyzwoitości. To nie jest tort, który można rozparcelować i wykrawać z niego kawałki dla poszczególnych partii - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Lis.